Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Autor

Wiadomość
 Tytuł: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Pn mar 11, 2013 3:55 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 709
Lokalizacja: Opole
Witamy w Anarchy-Online, najtrudniejszej grze Sci-Fi MMORPG jaką mogłeś wybrać. Ciężko będzie, ale bez obaw, znajdziesz tutaj tutorial jak i od czego zacząć!

Spis treści:
Start: Wprowadzenie do świata gry
1) Wybór Rasy
2) Wybór Profesji
3) Ustawianie GUI
4) Walka
5) Zdobywanie doświadczenia (XP)
6) Rozwój postaci (IP, AR, Armor, Bronie, Implanty)
7) Komunikacja z innymi graczami
8) Podróżowanie w grze

Wprowadzenie do świata Rubi-Ka


W odległej przyszłości, na planecie Rubi-Ka odkryto cenne złoża notum, które mają nieograniczone możliwości tworzenia energii. Początkowo kilka korporacji zaczęło eksploatować je w minimalnym stopniu, terraformując w między czasie planetę na użytek ludzi. Ten eksperyment nie do końca się powiódł i pustynna planeta, pokryta w całości piaskiem okazała się nie do życia. Właściwości notum pozwoliły jednak na zmodyfikowanie DNA człowieka i stworzenie nowej razy zdolnej do przetrwania na Rubi-Ka. Wraz ze wzrostem roślinności, korporacja dominująca Omni-Tek zainstalowała pierwsze plantacje terraformujące, a pod ich przykrywką rozpoczęła eksperymenty biologiczne mające na celu stworzenie nowych gatunków zwierząt i flory. Wiele lat później powstało kilkadziesiąt gatunków drapieżników pracujących nad planetą. Niebawem okazało się, że owa fauna zaczęła własne, niekontrolowane życie.
Czas mijał, złoża notum były eksploatowane przez Atroxów stworzonych przez Omni-Tek, pozostającymi pod rządami Opifexów, Solitusów, Nanomagów tworzących pion administracji, aż pewnego dnia świadome istoty, na poły ludzie, na poły jednostki robotnicze wznieciły bunt w kopalniach. Omni-Tek zdławił go siłą, na tyle brutalną, że część zespołu administracji przyłączyła się do opozycji i tak powstała frakcja Clan.

Długo po wojnie, która na zawsze zmieniła oblicze Rubi-Ka planeta została podzielona na dwie części a nowo powstałe miasta szybko opowiedziały się po odpowiednich stronach, więc aby zachować balans i nie stracić wszystkiego Omni-Tek toczyło konflikt z Clanem w cieniu wydobycia notum. Gdzieś pomiędzy tymi potężnymi frakcjami powstała frakcja neutralna (Neutrals), zasilana nowymi przybyszami pragnącymi urobić dla siebie fortunę z notum, ale dla własnego bezpieczeństwa nie opowiadających się po żadnej ze stron.

I w tym momencie zjawiasz się Ty – którą stronę wybierasz?


Zanim jednak przejdziemy do gry, musisz wiedzieć co nieco o samej rozgrywce i tym, co cię tu spotka – są to informacje najważniejsze, ważące o tym, jak gra będzie dla ciebie wyglądać i czego możesz oczekiwać.

Nie oszukujmy się, Anarchy-Online ma najbardziej rozbudowany system tworzenia postaci, na który wpływ mają setki przedmiotów, zbroje, nanoprogramy, implanty, komputery i jeszcze więcej.

To, jaką wybierzesz rasę ma mały wpływ na twoją postać, ale jednak na tyle duży, że warto się nad tym zastanowić. Na przykład Enforcer to profesja stworzona do walki, mogąca wytrzymać atak wielu przeciwników, często ratująca drużynę, dlatego dla niej wybór rasy jest ważny. I takim systemem można się posługiwać: przeczytać, co polecam czego nie. Ale pamiętaj ponad wszystko: to zbroja i implanty oraz nanoprogramy zwiększają wartość bojową twojej postaci (czasem i dziesięciokrotnie!).

Następną rzeczą, o której musisz wiedzieć: w anarchy online zdobywa się doświadczenie (czyli levele, a w tym experience points potrzebne do rozwoju postaci) poprzez walkę z NPC, czyli krótko – ubijanie wszystkiego co stanie na twej drodze. Możliwości tworzenia zbroi czy handel są tutaj wątkiem pobocznym, i choć jest tego od groma i jeszcze więcej, tak naprawdę jest to ułamek tego, co będziesz robić w Anarchy-Online. Dla przykładu: jeśli wybierasz postać Trader (handlowiec) nie łudź się, że będziesz trzepać fortunę nic nie robiąc: Trader w tej grze to postać handlująca ale... swoimi umiejętnościami. Na przykład może dać swoje drużynie skille albo zabrać je w walce przeciwnikowi, może także tworzyć zbroje i inne duperele, ale przede wszystkim, jak wszyscy, walczy!

Następna rzecz, o której musisz wiedzieć to wyposażenie postaci: o ile sama w sobie postać posiada jakiś tam potencjał, to dopiero implanty i nanoprogramy wzbogacają ją znacząco, czasem nawet kilkunastokrotnie. Dla przykładu podam coś takiego: idziesz sobie zabić jakieś zwierzątko, trafiasz je ze swojej broni za 100 punktów, ale zwierzątko ma 2000 HP (zdrowia) i bijesz je dosyć długo. Jeśli włożysz implanty ze skillem do swojej broni, użyjesz odpowiednie nanoprogramy i załadujesz je do NCU, możesz użyć broni która będzie bić za 500 i zabijasz te same zwierzątko natychmiast, używając ataków specjalnych. I tak to właśnie działa, choć to dopiero wierzchołek góry pod nazwą „tweakowanie postaci” (tak zwane twinki w grze to masakrycznie wykręcone postaci, których nie zabije nawet 10 zwykłych graczy). Różnice związane postaciami wynikają głównie z racji wyposażenia.

I najważniejsze związane z powyższym: włożenie implantów pozwala na włożenie większych levelem implantów, a to pozwala na włożenie większej zbroi, a zbroja pozwala na włożenie większych implantów i tak ten efekt domina działa. Możliwości są po prostu ogromne.

Jak już jesteśmy przy postaciach, to kolejna ważna informacja, a mianowicie NanoProgramy. W Anarchy-Online one definiują o roli profesji, czyli twojej postaci, o jej sile i przydatności.

NanoProgrmy dzielimy na trzy kategorie:
Generic: słabe nanoprogramy, choć bardzo ważne dla każdego – można je używać na sobie, na kimś lub do podkręcania konkretnych umiejętności. Nie są przydatne do walki, ale zdecydowanie MustHave w komputerze cały czas. Każda z profesji posiada linię nanoprogramów stworzonych do rozszerzania możliwości używania konkretnej broni, czyli takich, które pozwalają na noszenie lepszych mp. pistoletów.
Combat: Szkodliwe nanoprogramy, które ładujesz w komputer przeciwnika, często niszczą jakieś ważne umiejętności, spowalniają wroga, zadają obrażenia, zabierają skille itd. Te używa się w walce. To, jakie programy można używać (i jeśli można), definiuje twoja profesja! Np Soldier posiada kilka takich programów, bo stworzony jest do używania broni, ale Nanotechnik albo Doctor czy Trader to postaci wyspecjalizowane w używaniu wrogich nanoprogramów i posiadają ich setki.
Defensive: Są to linie tworzące bariery dla konkretnych profesji, licznie leczenia, aury leczące lub dające ochronę pasywną. Niektóre klasy nie posiadają w ogóle takich linii, inne są skoncentrowane na ich używaniu.

Nanoprogramy to w grze najważniejsze rzeczy, więc warto przeczytać zakładkę: PROFESJE, aby zapoznać się z tym, która z profesji czego i ile używa.

A teraz startujemy: zanim zalogujesz się do gry, musisz stworzyć swoją pierwsza postać. Więc do dzieła!

1. Wybór rasy:

Masz do wyboru 4 różne rasy, genetycznie modyfikowane na potrzeby Rubi-Ka. DNA człowieka zmodyfikowane za pomocą notum i najnowocześniejszej inżynierii genetycznej pozwoliło na stworzenie świetnie wyspecjalizowanych jednostek, odżywiających się atmosferą planety i harwestujących energię z otoczenia.

Obrazek

Atrox:
Człowiek o niezwykłej sile i wytrzymałości, wytworzony z myślą o pracy w kopalni, który jednak został znacznie lepiej wykorzystany przez frakcję Clanu do wojny, gdzie służył jako Enforcer albo Soldier. Zaletą Atroxa jest przede wszystkim wysoki współczynnik zdrowia, doskonale nadaje się do obsługi ciężkich broni. Wadą natomiast jest inteligencja, osłabiona umiejętność używania NanoProgramów, słabe używanie komputerów czy zdobywanie wiedzy.

Zalecana profesja: Soldier / Enforcer / Keeper / MartialArtist
Odradzana: Nanotechnik / Agent / Adventurer /

Opifex:
Wyjątkowo zdolna rasa, dominująca w prędkości i zwinności. Doskonale łączy w sobie odporność szybkość podczas walki, posiada także spory potencjał używania energi notum. We wrogim środowisku Rubi-Ka rasa Opifexa została przystosowana do przetrwania ryzykownych spotkań z florą i fauną planety w najlepszy z możliwych sposobów. Zaletą tej rasy jest zwiększona umiejętność omijania ciosów, zaś słabe strony to wytrzymałość.

Zalecana profesja: MartialArtist / Adventurer / Agent / Fixer / Bureaucrat /
Odradzana: Doctor / Enforcer / Soldier

Nanomage:
Gdyby pomyśleć o notum jako czystej energii, Nanomag jest jej właścicielem. Rasa w pełni wyprofilowana do kontrolowania notum w sposób bezwzględny. Inteligentni, wysoce wyspecjalizowani w używaniu nanoprogramów, szybko uczący się i używający niespotykanej regeneracji energii nano. Niestety, te świetne możliwości zostały okupione bardzo słabą wytrzymałością na ciosy i mniejsza ilością zdrowia.

Zalecana profesja: Nano-Technician / Engineer / Doctor / Meta Physicist
Odradzana: Enforcer / Fixer / Soldier / Adventurer

Solitus:
Solitus jest najbardziej zbliżony budowa fizyczną do człowieka: łączy w sobie wygląd zewnętrzny i umiarkowane zdolności ludzkiej istoty potrzebne do przetrwania na Rubi-Ka. Ten uniwersalizm pozwala na szeroki wachlarz zastosowania Solitusa, od pracownika administracji poprzez walkę do tworzenia zbroi i broni oraz nanoprogramów. Solitus łączy w sobie dobrą wytrzymałość bojową jak i dobrą umiejętność nauki.

Zalecane profesje: Doctor / Adventurer / Soldier / Fixer / Engineer / Bureaucrat
Odradzana: Enforcer / KeeperTeraz przechodzisz do pokoju, w którym wybierasz wygląd postaci: twarz, wzrost i waga. To są tylko aspekty estetyczne i nie maja wpływu na grywalność postacią albo jej zdolności.
Gdy już się z tym uporasz, wybierasz swoją profesję:

2. PROFESJE:

Obrazek

1. Adventurer
Prawdziwy łowca przygód, który potrafi przybierać różne formy upodabniając się do stworzeń zamieszkujących Rubi-Ka. To właśnie ta zdolność pozwala na rozszerzanie umiejętności, począwszy od szybkości do zadawania obrażeń czy nawet unikania strzałów. Adventurer może posługiwać się bronią białą (1 hand edged) lub pistoletami (Pistol), a bardzo szeroki wachlarz broni zdecydowanie ułatwia walkę z przeciwnikami. Adventurer jest klasą support, mogącą leczyć swoich sojuszników i członków drużyny.

Zalety: wysoka zdolność przetrwania / prędkość / zamiana w formy pantery, wilka, papugi /
Poziom trudności: średnio trudny
Koszt utrzymania: tani

2. Agent

Wykorzystanie notum do zmiany struktury DNA pozwala agentowi na zmniejszenie swojej sylwetki do rozmiarów przerośniętej mrówki, a umiejętność ta umożliwi znikanie przeciwnikowi z oczu nawet, jeśli jest się metr od niego. Agent potrafi przenikać w struktury wroga nie zauważony i atakować znienacka nawet z dalekiego dystansu. A ponieważ może łamać kody DNA, jego głównym zadaniem jest przybieranie zdolności innych profesji, np agent może zamienić się w doctora i używać jego narzędzi! Agent używa broni typu Rifle i ma do tego pokaźne zaplecze nanoprogramów!

Zalety: chowanie się / zmiana tymczasowa profesji na inną dowolną / atak z ukrycia / duże obrażenia
Poziom trudności: Trudny
Koszt utrzymania: tani

3. Bureaucrat

Administracja to trudne zajęcie, dlatego każdy biurokrata przybywający na Rubi-Ka otrzymuje do pomocy dedykowanego pomocnika, czyli andorida który chodzi z tobą i walczy u twojego boku. Może w walce bezpośredniej na początku nie będziesz mieć dużej mocy przekonywania, ale posiądziesz możliwość kontrolowania umysłów wielu przeciwników albo usypianie ich i wyłączanie z walki, gdy zrobi się gorąco. Beaurocrat posługuje się pokaźnym arsenałów ofensywnych nanoprogramow oraz pistoletami.

Zalety: możliwość kontrolowania NPC / Duży bonus do zdobywania XP dla siebie i dla drużyny / posiada walczącego androida
Poziom trudności: Trudny
Kosz utrzymania: drogi

4. Enforcer

Jak się ktoś z tobą nie zgadza, możesz zawsze go przekonać do swoich racji za pomocą wielkiej belki, wtedy szybko zmieni zdanie. Enforcer to walcząca maszyna, doskonała w walce wręcz mogąca wytrzymać dużo ciosów i kilku przeciwników na raz, a jego główna rola jest ochrona drużyny i utrzymywanie wrogiej agresji na sobie oraz przyjmowanie ciosów. W walce wręcz może używać bardzo różnorodnego arsenału broni białej, począwszy od mieczy obosiecznych od krótkich sztyletów. Nie używa zbyt wielu nano programów, a te najważniejsze służą do przetrwania.

Zalety: dużo HP / duży damage / możliwość utrzymywania agresji / prędkość /
Poziom trudności: łatwy
Koszt utrzymania: bardzo tani

5. Engineer

Engineer to krucha postać, doskonała do tworzenia zbroi i broni oraz nanoprogramów, ale posiadająca potężne wsparcie w postaci robotów. Owe roboty walczą u boku inżyniera, a sam inżynier może znacząco wpływać na ich wyposażenie. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia engineer staje się prawdziwa maszyną do anihilacji przeciwników. Może używać pistoletów (pistol), strzelb (shotguns) albo granatów (granades).

Zalety: posiada silnego robota / wytwarzanie przedmiotów / potężna ochrona
Poziom trudności: średni
Koszt utrzymania: drogi

6. Doctor

Specjalista w przetrwaniu i ratowania drużyny z opresji. Wyposażony w pokaźny zasób programów leczących drużynę i sojuszników, dewastujące programy zwalniające ataki, programy niszczące DNA przeciwnika oraz wiele innych narzędzi zwiększających szanse powodzenia misji. Doctor posiada także największa ze wszystkich profesji możliwość używania apteczek pierwszej pomocy oraz leczenia doraźnego. Doctor walczy głównie w dystansie za pomocą pistoletów lub strzelb. Może także pozostać w cieniu drużyny, dając wsparcie z daleka.

Zalety: duże leczenie / dużo HP / duża zdolność przetrwania
Poziom trudności: średni
Koszt utrzymania: drogi

7. Fixer

Szybkość i umiejętność korzystania z sieci globalnej GRID pozwala Fixerowi dostać się w każdy zakątek Rubi-Ka wszędzie w zadziwiającym tempie, a przy tym wykonywać zadania niedostępne dla innych. Fixer załatwia rzeczy dzięki swojej prędkości: może dostać się na misję i wrócić z niej w parę minut, a do tego posiada najlepszy armor GridArmor, zamieniający ciało użytkownika w mgłę notum, której nie da się praktycznie trafić (uwaga: ten armor jest bardzo, bardzo drogi i rzadko się go spotyka). Poza tym fixer dobrze walczy, potrafi unieruchomić przeciwnika i śmiać się z daleka, albo zwolnić wielu przeciwników na raz sprawiając, że będą się poruszać z prędkością żółwia. Główną bronią jest karabin maszynowy (SMG).

Zalety: najlepsza prędkość / zwiększona umiejętność omijania strzałów / wyspecjalizowane nanoprogramy dające dostęp do globalnej sieci GRID /
Poziom trudności: łatwy
Koszt utrzymania: średni

8. Nano- Technik

Zamienienie przeciwnika w dymiace zwłoki do dla nanotechnika bułka z masłem, a służą do tego wyspecjalizowane nanoprogramy i energia notum. Nanotechnik jest kruchą profesją, ale gdy utrzyma wroga na dystans, bez problemu go anihiluje. Pomocą w tym służą programy zabraniające poruszanie się, oślepiające i defensywne.

Zalety: potężne programy niszczące / defensywa pasywna / oślepianie wielu celów na raz / unieruchomianie przeciwnika
Poziom trudności: trudny
Koszt utrzymania: średni

9. Martial Artist

Walczący wręcz ninja, zadający przeciwnikom ogromne obrażenia krytyczne (critical), posiadający niebywałą zdolność unikania ciosów, a także leczenie siebie i drużyny. Uniwersalna postać doskonała do walki w każdej sytuacji. Martial Artist łączy doskonałe umiejętności ofensywne i defensywne, a do tego jest bardzo tani w utrzymaniu.

Zalety: obrażenia krytyczne / zdolność omijania trafień / leczenie
Poziom trudności: łatwy
Koszt utrzymania: bardzo tani

10. Meta-Physicist

Metafizyk wykorzystuje siłę notum jak prywatne źródło dla własnych korzyści. Dzięki temu może tworzyć dedykowane do walki kule metafizyczne walczące u jego boku, kule metafizyczne leczące właściciela lub wybrany cel albo kule metafizyczne usypiające przeciwnika. Poprzez wykorzystanie notum, metafizyk może ograniczać zdolności przeciwnika do używania nanoprogramów podczas walki i atakować nie tylko bronią, ale także za pomocą ofensywnych nanoprogramów. Kontrolowanie trzech form to jednak wyższa szkoła i nie każdy to potrafi od razu.

Zalety: posiadanie trzech robotów o różnym przeznaczeniu / kontrolowanie energii notum / niszczenie we wrogim celu zdolności używania notum /
Poziom trudności: bardzo trudny
Koszt utrzymania: średni

11. Soldier

Jednostka walcząca za pomoca ciężkiej broni, doskonała w dystansie i mająca wyspecjalizowane nanoprogramy pozwalające na wytrzymanie wielkich obrażeń przez krytyczny moment. Soldier używa karabinów szturmowych (Assault Rifle) ale może też nosić pistolety (pistols), strzelby (shotgun) i karabiny maszynowe (SMG). Specjalnością soldiera jest atak krótka i długą serią (burst i full auto – ten ostatni daje ogromne obrażenia przeciwnikowi). Specjalna linia nanoprogramów nazwana Total Mirror Shield pozwala na zmniejszenie obrażeń aż o 75% przez krótki czas, co czyni go najbardziej odporną profesją.

Zalety: duża ilość obrażeń na wrogich celach / szeroki wachlarz broni dystansowej / atak seriami
Poziom trudności: łatwy
Koszt utrzymania: tani

12. Trader

Handlowanie w Anarchy-Online to nie tylko sprzedawania przedmiotów, bo dla Tradera to handel umiejętnościami podczas walki. Można zabrać przeciwnikowi umiejętności w takim stopniu, że sprowadzimy go do poziomu przedszkolaka i będziemy się śmiać z jego nieporadności. Trader ma także możliwość transfoerowania swoich umiejętności do drużyny lub innego gracza, może też tworzyć zbroje i nanoprogramy albo bronie.

Zalety: odbieranie przeciwnikowi zdolności do walki / leczenie / wzbogacanie umiejętności drużyny
Poziom trudności: bardzo trudny
Koszt utrzymania: drogi

Poniższe profesje są dostępne tylko dla posiadaczy kont płatnych:

13. Keeper

Keeper to połączenie enforcera z martialartistem. Z tego pierwszego pozyskał zdrowie (HP), z drugiego zdolność omijania ciosów i leczenie. Keeper łączy w sobie duża wytrzymałość oraz dużą możliwość leczenia a także absorbowania obrażeń. Głównie używa nanoprogramów w formie aury, działającej defensywnie dla drużyny.

Zalety: duża wytrzymałość na ciosy / leczenie / obrażenia w walce
Poziom trudności: średni
Koszt utrzymania: średni

14. Shade

Shade to skrytobójca zadający ogromną ilość obrażeń w krótkim czasie, a przy tym posiadający umiejętność unikania ciosów w zadziwiający sposób. Niestety, wytworzony w krainie Shadowlands nie ma możliwości noszenia implantów, dlatego początkowo jego atrybuty i zalety są mało widoczne. Shade zaczyna pokazywać pazurki gdzieś w okolicach poziomu 130. Bronie dla Shada są drogie, armor trudno dostępny, zaś możliwość rozwoju na początkowych levelach znikoma.

Zalety: ogromna ilość obrażeń / zdolność ukrywania się / umiejętność unikania ciosów
Poziom trudności: trudny
Koszt utrzymania: bardzo drogi


O nanoprogramach dla konkretnych profesji przeczytasz tutaj (lewa zakładka na dole) Nanoformulas Auno.org


Ostatnio edytowano So mar 16, 2013 12:15 pm przez Patroller, łącznie edytowano 8 razy

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Pn mar 11, 2013 3:55 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 709
Lokalizacja: Opole
3. Ustawianie GUI

Po zameldowaniu się na Rubi-Ka każdy jest skołowany i ciężko zgadnąć, co do czego służy.
Z doświadczenia wiem, że korzystanie z interfejsu GUI jest niewygodne, dlatego polecam wykonać następujące kroki.

a) wciśnij F10 aby otworzyć opcje.
b) W opcjach GUI>Control Center odznacz: Show Left Menu / Show Left Target Control / Show Left Wing i tak samo dla prawego skrzydła (pozostaw zaznaczone Right i Left Bar)
c) Zjedź niżej w tej samej zakładce i zaznacz: Show Mini toolbar (w prawym górnym rogu pojawi się pasek z dziesięcioma ikonami). Wyłącz okno opcji.
d) Teraz masz pusty ekran i duże okno do chatu na środku. Brzydkie i niepraktyczne. Najedź kursorem na zakładkę Combat (w tym wielkim oknie po środku) i na napisie wciśnij Prawy Klawisz Myszy (PKM). Zakładka z napisem oderwała się od okna. Przenieś zakładkę w dowolne miejsce na ekranie i naciśnij LKM.
e) Teraz możesz przesuwać oba okna do woli. Default Window przenieś na lewo, Combat na prawo: dopasuj okna tak aby nie nachodziły na siebie i aby wisiały nieco nad paskiem z CREDITS oraz AGG/DEF Slider.
f) Najedź na pierwsze okno kursorem i wciśnij PKM. Wybierz Visual> Transparent na obu oknach.
g) Gotowe. Masz ustawione podstawowe, proste w obsłudze okna.
h) Przenieś kompas (przeciągnij go za pomocą myszki używając LKM) na dół, na środek.


Tak powininien wygladać ekran po ustawieniu - nie jest to szczyt elegancji, za to praktyczny jak najbardziej:

Obrazek

3.1 Minitoolbar.

Za pomocą tego narzędzia będziesz zarządzać swoją postacią: jej wyposażeniem, wiedzą zdobytą, misjami, mapą strefy (Playfield Map, PF map). Nanoprogramami, Oknem drużyny itd.

3.1.1 Zakładka Wear
W tej zakładce zarządzasz implantami, zbroją, wyposażeniem, akcesoriami oraz wyglądem postaci. Aby wkładać i wyciągać implanty musisz, poza spełnieniem wymagań Skill, użyć Kliniki (urządzenie znajduje się w każdym sklepie Basic Shop, Advanced Shop, Superior Shop).

3.1.2 Zakładka Controls
Tutaj możesz zobaczyć, jakie akcje twoja postać posiada. Są to ataki specjalne przy użyciu broni dystansowej lub białej (jeśli broń, którą nosisz, takowe posiada), siadanie, czołganie się, szukanie ukrytych przedmiotów i bomb (Search – używa skilla Perception). Tutaj także pojawiają się Proc Actions (tylko dla kont z Lost Eden).

3.1.3 Knowledge

Zakładka Wiedza pozwala przechowywać informacje o przedmiotach, które gdzieś widziałeś. Aby zapisać wiedzę, należy nacisnąć na przedmiocie PKM, wybrać Create Reference i wówczas pojawi się ikona tego przedmiotu w tej rubryce. Jest to przydatne, gdy w ciele znajduje się przedmiot NODROP (taki, który nie możesz przekazać komuś innemu), albo chcesz zapisać statystyki broni lub zbroi i mieć pogląd na nie w przyszłości.

3.1.4 Zakładka Missions
Twoje misje to zadania do wykonania w określonym czasie, które otrzymujesz od NPCów lub wybierasz z terminala misji dla drużyny i siebie. Misje dają nagrody w postaci XP, przedmiotów dedykowanych dla ciebie (głównie z questów), lub credytów.

(i) Wycieniowana ikona misji oznacza, że właścicielem jej jest ktoś z twojej drużyny

3.1.5 Zakładka Team (drużyna)
Możesz zarządzać swoją drużyną przez dołączanie członków lub ich usuwanie, a także zmieniać lidera grupy. Te okno pozwala także na monitowanie stanu zdrowia oraz energii nano twoich członków. Postaci poza zasięgiem wzroku (45m) stają się szare.

3.1.6 Zakładka PF Map (Mapa okolicy)
Ta mapa jest wielofunkcyjna: jeśli załadujesz Map Upgrades (wymagają skilla Map Navigations), mozesz dostrzec na niej odległe drzwi, potwory, ludzi, członków drużyny. Zawsze widzisz miniaturę mapy podczas wykonywania misji lub gdy jesteś w dungeonie, ale aby widzieć mini mapę stref takich jak miasta czy odległe tereny zewnętrzne (outdoors) musisz mieć zainstalowane konkretne Mapy (sklep Basic Store, budka Maps).

3.1.6 Zakładka Friends (znajomi)
Tutaj znajdziesz listę osób, które do ciebie pisały, a także możesz zarządzać lista przyjaciół, poprzez dodawanie nowych osób. Aby dodać znajomego wpisujesz /cc addbuddy NICK. Zielona kropka obok nicka oznacza, że osoba ta jest dostępna online. Możesz także, poprzez kliknięcie na nicku, wysłać do kogoś prywatną wiadomość.

3.1.7 Zakładka Programy (nanoprogramy)
W tym miejscu zarządzasz swoimi programami. Kategorie podzielone są na 5 części: Combat (bojowe) używane na wrogim celu lub inicjujące walkę, Medical (medyczne) działające lecząco na ciebie i drużynę oraz programy zwiększające twoje statystyki Abilities, Protection (ochrona) zwiększające klasę pancerza (AC), Psi (fizyczne) zmieniające statystyki do użycia broni i nanoprogramów, i ostatnie Space (przestrzenne), zmieniające formę gracza, umiejętności związane z obsługą nano.

(i) Na początku nie masz programów, albo tylko 2-3. Dopiero z czasem będziesz mógł dokupić nowe wynalazki.
(ii) to, jakie programy możesz używać definiuje twoja profesja.
(iii) Zakładka Favorities (ulubione) służy do przenoszenia najnowszych programów do puli ulubionych, abyś nie musiał ich szukać. Wraz z rozwojem postaci możesz mieć załadowane do tej zakładki nawet 100 programów, więc warto zarządzać tą zakładką.

3.1.8 Zakładka Stats (statystyki postaci)
Bardzo ważna zakładka dla każdego gracza: to z niej dowiesz się, ile XP potrzebujesz do kolejnego poziomu, ile posiadasz energii życia (HP) oraz energii notum (nano), oraz jaki masz Attack Rating (współczynnik ataku, AR) i klase pancerza (armor class, AC).

3.1.9 Zakładka NCU Window (NCU).
Tutaj zobaczysz, jakie aktualnie masz załadowane programy do swojego komputera na pasku. Aby używać pamięci NCU musisz posiadać wolne NCU (bazowo na starcie masz wbudowane w ciało 8 punktów), a najlepiej pas Belt Component Platform oraz kości NCU (rozszerzenia).


3.2 Ustawianie paska Shortcut Bar i paska NCU.

Jak już zauważyłeś, po lewej stronie ekranu znajduje się dziwny pasek z numerkiem (1) oraz kilkoma ikonami i napisami. Ten pasek nazywa się Shortcutbar, który stanowi esencje grania.

Korzystasz z niego poprzez dodawania akcji (na przykład ataków specjalnych z broni – patrz punkt 3.1.2) albo nanoprogramów z zakładki Combat (patrz: 3.1.7) oraz apteczek pierwszej pomocy (Health and Nano Stim) i apteczek medycznych (Health & Nano Recharger).
Aby umieścić na pasku wybraną akcję, po prostu podnieś przedmiot/nanoprogram z wybranego miejsca (na przykład apteczkę z inwentarza) i przenieś na pasek.

Paskiem sterujesz na dwa sposoby: albo za pomocą LKM albo za pomocą klawiatury, używając klawiszy od 1 do 0 (jest tam dziesięć miejsc, każde pole odpowiada kolejnemu klawiszowi).
Możesz także przełączać pasek na kolejne poziomy i umieszczać tam więcej rzeczy, dlatego aby przełączyć na inny pasek, wybierasz ruch kółkiem myszy lub wciskając Shift+1, Shift+2 itd. Tak funkcja przydatna jest w dalszej części gry, gdy zasób programów i przedmiotów do użycia podczas walki jest znacznie większy.

(i) Pasek, w zależności od preferencji, możesz przerzucać w pionie lub poziomie (w pionie zajmuje mniej miejsca) – wystarczy najechać kursorem na początek zakładki i wcisnąć PKM.

3.3 Pasek NCU to coś, czego normalnie nie ma w grze, ale możesz to sobie zrobić. Otwórz okno NCU (wciśnij Ctrl+0), najedź kursorem na napis Programs (zakładka w oknie) i wciśnij PKM. Zakładka oderwała się. Teraz przeciągnij całe okno na lewą stronę ekranu, a przy pomocy kursora rozciągnij (chwytając za dolny róg) aby miała szerokość jednej kolumny i długość więcej niż 10-12 oczek. W tym samym oknie, dosyć rozciągniętym, najedź kursorem na informacje (przycisk „i”) i odznacz funkcję Autofade Window.

Pasek w takiej formie pozwala na bieżące zarządzanie programami, obserwowanie okna NCU pod kątem wrogich akcji, a przy tym doskonale współpracuje z pionowym paskiem zadań (shortcut bar – patrz 4.0).4. WALKA

Wybrałeś rasę postaci, profesję jaką się będziesz trudnić, wylądowałeś na wyspie więc trzeba coś unicestwić. Walka na początku jest bardzo łatwym zajęciem, pierwsze poziomy zdobywa się bez problemu a wrogowie szybko zdychają w bólu. Zaczynamy więc anihilację!

4.1 Atakowanie celu bronią białą (melee) i dystansową (ranged)

Gdy wybierzesz cel, naciskasz przycisk Q. Możesz atakować jeden cel w danym czasie, chyba że namierzysz kolejny i prowadząc walkę z pierwszym, drugi atakujesz za pomocą wrogich nanoprogramów. Po rozpoczęciu walki twoja postać natychmiast skieruje się w kierunku przeciwnika.

Na pasku zdrowia wroga możesz dostrzec po boku indykatory: jeśli są szare, cel jest poza zasięgiem strzału/ciosu, jeśli czerwone, możesz zadawać obrażenia.

4.1 Atak za pomocą nanoprogramów.

Wyspecjalizowane nanoprogramy zadające wrogowi obrażenia dostępne są dla następujących profesji: Nanotechnik, Biurokrata, Doktor, Meta-Fizyk. Atakuję się nimi inaczej, niż bronią, dlatego najlepiej przenieść je na pasek Shortcut Bar (patrz: 3.2). Po wybraniu celu (nano target), wystarczy nacisnąć LKM na programie w pasku i atak gotowy.

(i) Jeśli posiadasz broń na wyposażeniu, możesz jednocześnie atakować poprzez naciśnięcie Q oraz używając myszki (bądź skrótów na klawiaturze) cel dwoma atakami na raz, co zwiększy siłę obrażeń w ciągu minuty (dpm – damage per minute).

(ii) Uwaga: jeżeli pasek życia przeciwnika jest koloru szarego, cel taki nie da ci XP (punktów doświadczenia).

(iii) Kolory pasku życia twojego celu świadczą o poziomie trudności: Zielony to cel łatwy a ciemno czerwony bardzo trudny.

4.2 Leczenie postaci podczas walki

Każda profesja może leczyć się podczas walki za pomocą apteczek pierwszej pomocy (Health and Nano Stim): potrzebny jest do tego skill Nano Aiding. Można jej używać co 40 sekund aby odzyskać część HP.

Pomiędzy walkami lub w przerwie można usiąść na ziemi (klawisz X) i użyć Health and Nano Recharger aby odzyskać znacznie większą ilość HP. To, jakich apteczek lub medykamentów możesz używać decyduje skill First Aid oraz Treatment (statystyki, klawisz U)

Postaci klasy support, czyli Doctor, Adventurer, Martial Artist posiadają własne nanoprogramy leczące siebie oraz członków drużyny, które najlepiej używać z paska Shortcut Bar.

Meta-Fizyk dodatkowo posiada kulę metafizyczną, która leczy właściciela lub cel.

4.3 Używanie robotów do walki.

Biurokrata, inżynier oraz Meta-Fizyk posiadają do pomocy roboty walczące u ich boku i wykonujące komendy właściciela. Aby zaatakować cel za pomocą robota, należy wybrać cel (klikając na niego LKM) i wpisać komendę w oknie chat /pet attack

Jeśli chcesz przywołać robota, wpisz /pet follow

(i) dla wygody, warto stworzyć Macro, czyli stałą komendę do umieszczenia na pasku Shortcut bar. Aby tego dokonać wpisz np. /maro Attak /pet attack albo /macro Follow /pet Follow. Po wciśnięciu enter pojawi się kwadracik (ikona) z przypisaną komenda, którą używasz bezpośrednio z paska.

4.4 Ataki specjalne (specials)

Większość broni białej i dystansowej posiada ataki specjalne, które możesz używać raz na jakiś czas aby zadać dodatkowe, czasem poważne, obrażenia. Co jaki czas masz dostępny taki atak definiuje skill potrzebny do jego wykonania oraz statystyka broni (niestety, nie możesz jej podejrzeć w grze). Na przykład atak Burst (klawisz M) wymaga skilla Burst, im więcej go masz, tym szybciej taki atak jest dostępny.

Ataki Melee (broń biała) i pięścią:

Brawl – klawisz B: Szybki atak łukowy pięścią i za pomocą broni (uderzasz obuchem), krótki czas odnawiania ataku.

Fast Attack – klawisz N: szybki atak bronią za pomocą ostrza, o krótkim czasie odnawiania.

Sneak Attack – klawisz J: potężny atak mierzony, o wolnym czasie odnawiania (minimalny czas: 40 sekund). Aby go wykonać w walce z NPC, gracz musi być ukryty a przeciwnik nie może go dostrzec.

Backstab
– Atak specjalny za pleców, dostępny od poziomu 50. Jego dostępność jest zależna od wyposażenia broni. Gdy posiadasz taką broń z atakiem backstab, w oknie Controls (patrz: 3.1.2) pojawi się ikona akcji, którą możesz umieścić na pasku Shortcut Bar.

Dimach – klawisz K: Potężny atak duchowy o bardzo wolnym czasie przeładowywania (nawet co 30 minut). Siła uderzenia Dimach zależy tylko i wyłącznie od skilla Dimach.

Ataki ranged (broń dystansowa):


Fling Shot – klawisz L: szybki atak bez mierzenia, o bardzo szybkim czasie przeładowywania (chociaż niektóre pistolety mają dziwne statystyki sięgające do 40 sekund).

Burst – klawisz M: Atak krótką serią trzech strzałów. Sumą obrażeń jest potrójna, średnia normalnego strzału.

Full Auto – klawisz ,: Atak całą serią z opróżnieniem magazynka włącznie. To, ile kul trafi cel jest zależnie od skilla FullAuto, od pojemności magazynka (warto przed tym atakiem przeładować broń, klawisz V) i od umiejętności przeciwnika w omijaniu kul. To bardzo potężny atak, którego wartość maksymalna osiąga 15000 dmg, ale każda z dostępnych broni praktycznie pozwala na atakowanie raz na kilkadziesiąt sekund.

Aimed Shot – klawisz O: Atak mierzony, do wykonania tylko z ukrycia. Specjalnością w tym potężnym ataku jest duża ilość obrażeń, a najlepiej wykonuje go Agent.

4.5 Atakowanie z ukrycia

Aby zaatakować cel z ukrycia musisz mieć wysoką umiejętność Sneak (Patrz: statystyki, klawisz U, zakładka Spying> Concealment). Cel nie może cię zobaczyć, a to oznacza że musisz ukryć się zanim wróg cię zaatakuje. Aby schować się, wciskasz klawisz H, i przechodzisz w tryb skradania się. Jeśli przeciwnik cię nie widzi, możesz wykonać atak Sneak Attack albo Aimed Shot (jeśli posiadasz broń z takim atakiem). W przypadku, gdy wróg cię widzi, otrzymasz czerwony komunikat: Target is aware of your presance (cel jest świadomy twojej obecności).

Skradanie się jest przydatne podczas wykonywania misji i do używania silnych ataków, ale pamiętaj że podczas skrytego trybu chodzisz bardzo wolno.

(i) Możesz także atakować używając elementu zaskoczenia: trzymając palec na klawiszu odpowiadającym Sneak Attack albo Aimed Shot wbiegasz do pomieszczenia i naciskasz go natychmiast, a masz szansę na zaskoczenie przeciwnika!


Ostatnio edytowano Śr mar 13, 2013 10:41 am przez Patroller, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Pn mar 11, 2013 3:56 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 709
Lokalizacja: Opole
5 Zdobywanie doświadczenia (XP)

W Anarchy-Online zdobywasz głównie doświadczenie przez zabijanie NPC w różnych formach na polowaniach, na misjach i wykonując questy. Możesz robić to samemu lub w druzynie (maksymalnie sześciu graczy). Zasada jest jedna: im wyższy poziom przeciwnika, tym więcej XP dostaniesz za jego zabicie. Trzeba jednak pamiętać o trzech rzeczach:
Po pierwsze: NPC w postaci ludzi ma mniej HP o połowę i jest mniej groźny niż NPC w postaci zwierzęcej.
Po drugie: XP za moba w strefie otwartej (miasta, pustynie itd.) jest większy o 20% niż w pomieszczeniach (wyjątkiem jest Świątynia Temple of Three Winds i dungeon Foremans).
Po trzecie: Nie jest istotne tak bardzo, ile dostajesz XP za moba, ale to ile ich zabijesz w czasie. Tak zwany współczynnik XP/H (czyli XP na godzinę). Warto więc przeczytać poniższe informacje. A zaczynamy od...

5.1 Zapisywanie postaci (save)

Obrazek

Na całej długości Rubi-Ka masz do dyspozycji Insurance Terminal (terminal ubezpieczeniowy), który zapisuje twoje zdobyte XP oraz przywołuje się i rekonstruuje w przypadku śmierci. Zgon w Anarchy-Online to rzecz tak naturalna, że każdy obywatel jest ubezpieczony a dzięki temu nie musi się martwić o swoje zdrowie i życie. Pamiętaj jednak, że gdy zdarzy ci się paść, pojawisz się tam, gdzie się ostatnio zapisałeś!

(i) gdy zginiesz, tracisz tylko tyle XP ile zdobyłeś od ostatniego zapisu.
(ii) Po śmierci nie tracisz żadnych przedmiotów z inwentarza, plecaka czy banku.
(iii) do poziomu 15 nie tracisz żadnych XP
(iv) Po przekroczeniu poziomu 20tego masz tak zwany Ressurection Time (czas rekonstrukcji postaci), który trwa 5 minut. W tym czasie wszystkie twoje statystyki są minimalne i stopniowo wracają do normy, co oznacza że postać jest mniej lub bardziej bezużyteczna.
Jak już jesteś zapisany, idziemy na...


5.2 Polowanie – zwykłe moby.

Bardzo niewydajna forma zdobywania XP, za to gwarantująca przygodę, gdyż Rubi-Ka jak i Shadowlands to bardzo rozległe i przy tym piękne miejsca. Warto, idąc na łowy, zapisać się gdzieś po drodze i mieć przy sobie dużo amunicji i apteczek. Polować można w strefach przy miastach (niższe levele postaci) i w dalekich strefach takich jak Vermit Woods, 4 Holes, Lush Fields. Uważaj jednak na zróżnicowany level przeciwników, gdyż możesz spotkać całe stada szarych mobków (nie dających XP) i obok nich czerwone moby, które stanowią zagrożenie.

5.3 Polowanie – Dyna Bossy (tzw Dynki, od Dynamic Camp)

Na całej szerokości Rubi-Ka możesz znaleźć specjalne NPC wyróżniające się wielkością od innych przeciwników, a także ilością HP (zdrowia). Stoją one w otoczeniu swoich popleczników, często w pokaźnej ilości i są wrogo nastawione do ciebie. Sam boss, czyli Dynka, daje duże XP w porównaniu do normalnego typu moba, a przy tym w inwentarzu (loot) nosi sporą ilość ciekawych broni czy programów albo zbroi. Niekiedy są to rzeczy tak pożądane i drogie, że warto je ubijać.


5.4 Misje dla frakcji (clan, Omni, Neutral)


Jako przedstawiciel frakcji, możesz działać na rzecz swoich mocodawców (utrzymujących cię przy życiu na Rubi-Ka) wykonując specjalne zadania, które są przydzielane z terminali misji w miastach i okolicach. Aby pozyskać takie zadanie klikasz na terminal Individual Mission Terminal – PKM i wybierasz poziom trudności zadania przesuwając pasek od EASY do HARD. Pozostawiając go nienaruszony, uzyskujesz zadanie adekwatne do twojego poziomu, ale pamiętaj, że dając całkiem w lewo (czyli EASY) mobki w misji mogą szare i sama misja zakończy się fiaskiem.


Terminal misji (Clan)
Obrazek

Jak wybrać misję: aby rolnąć w miejscu dogodnym dla ciebie (a o takie trudno), aktywujesz terminal wciskając na nim PKM a następnie otwierasz mapę główną (klawisz P). Klikając na misji automatycznie ładuje się ona na mapę główną, ukazując w jakiej strefie jest. Warto o tym pamiętać, gdyż niektóre tereny są trudno dostępne, zwłaszcza na małych levelach.

Popularne i dogodne miejsca do wykonywania misji to następujące strefy:
Broken Shores (dla graczy na poziomie 80),
Home (BS Home) (dla graczy na poziomie 110+),
Vermint Woods (dla graczy na poziomie 50+,
Bliss (dla graczy na poziomie 20-30)

Jeśli za pierwszym razem z pięciu proponowanych zadań nie uzyskałeś zadowalającej lokacji, możesz ponownie wcisnąć przycisk Request Missions w budce, i tak do skutku. Kiedy jednak trafisz na dobre miejsce, wciskasz Accept Mission.

W oknie Missions (patrz: 3.1.4) pojawi się ikona misji oraz jej opis. Klikając na detale, zobaczysz jaka jest nagroda w XP oraz w Credits (kasa), oraz ewentualna nagroda rzeczowa. W inventory natomiast pojawi się klucz do misji, który zniknie gdy skasujesz misję lub ją zakończysz wykonując zlecone zadanie.

Za każdą misję otrzymujesz Tokeny, specjalną nagrodę honorową, którą zamieniasz na pagony (nie dotyczy frakcji Neutral), ale żeby otrzymać Tokeny nagrodę w postaci XP i Credits musisz wykonać jak największy procent zadania, polegający nie tyle na wykonaniu misji, a wyczyszczeniu miejsca z wrogich przeciwników (dlatego ważne jest, aby moby w misji nie były szare dla ciebie, bo one nie zwiększają procentów wykonania misji). Po zabiciu każdego moba otrzymujesz informacje o progresie.

5.4.1 Charakterystyka misji

Na misjach spotkasz cały wachlarz przeciwników: od jaszczurek po wielkie roboty, skrzynki z armorem i bronią, zagadkowe pudła, kamery chroniące oraz działka. Warto zabrać ze sobą Lock Pick (do dostania w każdym Basic Shopie w budce Tools), który umożliwi otwieranie drzwi (podnosisz lockpick z inwentarza i klikasz PKM na zamkniętych drzwiach) oraz załadować upgrade do mapy PF: Directional Arrow i Machines (patrz: 3.1.6), nie wymaga do dużo skilla Map navigations, ale bardzo ale to bardzo ci pomoże podczas akcji.

W każdej chwili, w razie kłopotów, możesz uciec do wyjścia podleczyć się na zewnątrz i wrócić.

5.4.2 Rodzaje misji:

a) Use (zębatki) – Polega na dostarczeniu przedmiotu (np. Food Sack albo Friction Yely) do urządzenia na terenie misji. Przedmiot ten pojawi się w troim inwentarzu i zniknie po wykonaniu zadania.
b) Assasination (Celownik na postaci) – w tej misji twoim zadaniem jest zabicie konkretnego celu, znajdującego się w odległych od wejścia pomieszczeniach.
c) Infiltrate (Oko na postaci) – twoim zadaniem jest sprawdzenie konkretnego osobnika, czy żyje i jak się ma. Wystarczy, że klikniesz na niego kursorem i LKM aby wykonać zadanie. Uwaga, niektóre cele są wrogie a inne przyjazne.
d) Return Item (Literka U z przedmiotem) – niewygodna forma misji zmuszająca cię do oszukania małego przedmiotu (w formie trójkąta leżącego gdzieś na podłodze) i podstarczeniu go z powrotem do terminala, z którego brałeś misję (i tylko tego).
e) Search Item (Oko na przedmiocie) – Twoim zadaniem będzie odszukanie przedmiotu na obszarze misji i kliknięcie na niego LKM (jakbyś chciał go podnieść). Tak naprawdę wystarczy go zaznaczyć, nie musisz go brać.

Obrazek

5.4.3 Misje dla pojedynczego gracza:

Jeśli wybierasz się na misję samotnie, wybierasz dogodną lokalizację i czeka cię jeden poziom do pokonania w celu otrzymania nagrody w postaci Tokenów i XP.

5.4.4 Misje drużynowe (team missions)

Najefektywniejsza forma zdobywania doświadczenia. Możesz zebrać drużynę za pomoca okna LFT (shift+F) lub wybrać swoich znajomych bezpośrednio stojąc przy nich (używasz wtedy okna Team, patrz: 3.1.5).
Misję dla drużyny wybierasz z terminala Team Mission Terminal wg schematu (patrz: 5.4), a i jest ona przydzielona wg ilości graczy, co oznacza że ilość nagród rzeczowych jest adekwatna do liczby członków teamu (choć nie zawsze, ale to wyjątkowe sytuacje).

Na misji drużynowej czekają aż 3 lub nawet 4 piętra z głównym bossem na samym dole. Aby zejść na poziom niższy po wyczyszczeniu tego, na którym się znajdujesz musisz odnaleźć windę (lift – Bottom Up), i po kliknięciu na niego przenosisz się na kolejny poziom. Warto pamiętać, żeby nie stać na przycisku, co w przypadku problemów z przeciwnikami może przydać się do ewakuacji. Zablokowanie przycisku utrudni znacząco jego namierzenie!

Boss znajdujący się na końcu jest dodatkową atrakcją dającą dużą ilość XP oraz ciekawy loot (z ciała, po zabiciu), ale sam w sobie nigdy nie jest celem misji – uczulam, że niektóre bossy są bardzo trudne do ubicia, więc warto czasem odpuścić niż ryzykować utratę zdobytego XP. Misję, co oczywiste, możesz szybko wykonać unikając wroga poprzez bieganie na ostatnim poziomie i szukanie celu (patrz: 5.4.2).


5.5 Misje Daily (codzienne)

Są to specjalne zadania o ogromnym zasobie XP, które gracz może wykonać tylko co 18 godzin. Przydzielają je agenci w Clan/Omni Agency (w głównych miastach), a do samych agencji łatwo trafić, gdyż pełno wielkich drogowskazów wskazujących drogę do budynku. Po dokonaniu rejestracji i akceptacji regulaminu (ktoś to czytał?) można podejść do gościa za birkiem i poprosić o misję. Wykonanie jej gwarantuje w pierwszych levelach otrzymanie 100% XP potrzebnego do następnego poziomu, i nawet na levelu 100 gwarantuje tzw ding (czyli zdobycie levelu).

Niektóre daily są łatwe, inne trudne, ale ogólnie to dodatkowe zadania dające ogromna ilość XP oraz tokeny. Opis zadania znajduje się w zakładce Missions (patrz: 3.1.5). Zapewniam, że początkowe daily dla nowych graczy będą bardzo trudne, ale bedą też stanowić też wielkie wyzwanie. Misje daily nie można wykonywać drużynowo.

5.5 Elite Daily (Misje codzienne specjalne)

W tych samych agencjach (Clan/Omni) możesz wziąć specjalną misję od Senior Agency Handler. Misje te, podobnie jal Daily, można wykonać raz na 18 godzin i dają tyle samo XP co daily, ale są dodatkiem do zebranych XP, więc warto się nimi trudzić – w przeciwieństwie do Daily, Elite Daily są znacznie trudniejsze i zazwyczaj będziesz potrzebować pomocy drużyny.

Notka: Misje Daily i Elite Daily nie opłaca robić się na niskich levelach (nawet na 30-40) ponieważ w czasie jaki potrzebujesz do ich wykonania możesz z drużyną zebrać cztery razy tyle XP. Jeśli jednak zbierasz tokeny, to wówczas wato je robić właśnie dla tej nagrody.

5.6 Lokacje specjalne (dungeons)

Anarchy-Online poza rozległymi miastami i pustkowiami oferuje tajemnicze miejsca związane z fabułą i przeznaczone dla graczy różnego poziomu. Tutaj pobieżnie opiszę te lokacje:

Subway: dla graczy 1-25 (zalecany poziom od 9)
(lokacja: West Athen (clan / Borealis (Neutral) / Rome (Omni)
Detale po angielsku znajdują się TUTAJ

Pradawny system komunikacji na Rubi-Ka został porzucony w chwili wynalezienia Whomp-Pah, a podziemia szybko stały się wylęgarnią szumowin i zmutowanych robali. Subway to wielopoziomowy dungeon,w którym znajdziesz kilka fajnych przedmiotów, ale przede wszystkim zdobędziesz XP. Im głębiej będziesz się zapuszczać, tym trudniej będzie przetrwać. Uważaj na Workmanów (Atrox mob) bo oni działają w grupie, podobnie jak Shadow i Slum Runner. Flea (pchła) jest groźna ze względu na toksyczne ciosy.

Na końcu, czyli w samych zapadłych głębinach (trafisz tam idąc po torach i schodząc spiralnymi schodami) spotkasz bosa tak ogromnego, że... a zresztą, sam zobaczysz.

Co warto wynieść:
Vagabond Cloak (zrzuca go Vagabond mob) / Morphing Memory (zrzucają je roboty /


Temple of Three Winds: dla graczy 1-60 (zalecany 25+)
(lokacja: Greater Tir County)
Detale po angielsku znajdują się TUTAJ

Wielka świątynia pełna doskonałego sprzętu dla klas melee. Dokładny opis znajduje się TUTAJ. Pamiętaj, że wszystkie moby są SOCIAL (czyli współpracują ze sobą i atakują cię na raz), ale leci tutaj bardzo dobry XP i świetne przedmioty:

Co warto wynieść:
Exearch Robe (płaszcz zrzucany przez czarne moby)
Wszystkie Ringi (zrzucają je przede wszystkim Exearche i mid oraz main bossy)
Pas NCU z bossa Guardian of Tommorow
Naramienniki Withered Flesh oraz Borrow Strenght z Windcaller Yatilla


Foremans: dla graczy 1-100 (zalecany 50+)
(lokacja: The Longest Road)
Detale po angielsku znajdują się TUTAJ a polski poradnik bogaty w detale jest TUTAJ


Kopalnia Omni-Tek to eksperymentalna placówka przepełniona zmutowanymi kreaturami, nowoczesnymi robotami i ochraniarzami ustawionymi na każdym kroku. Jest ich bardzo dużo, i choć w pojedynkę nie stanowią dużego zagrożenia (biją słąbo) to w grupie są bardzo groźni. Warto wybrać się tam z drużyną i wykonać questy zlecane przez NPC w środku, ponieważ XP z nagród jak i same XP z mobów jest zadowalające (popularne jest zebranie drużyny i udanie się do kanałów ściekowych w celu zabijania Bloatersów, one dają dobre XP). Na dalekim końcu znajduje się wielki, bardzo niebezpieczny android nazywany TIM. Tim jest tak potężny, że cię zabije, więc zbierz najlepsza drużynę i zobacz, gdzie się zapisałeś bo reclaim już czeka. Nieco wyżej, nad TIMem znajduje się dyrektor tej placówki, Lab Director, który jest równie niebezpieczny jak jego podopieczny TIM, ale to za sprawą kul ochronnych, które przywołuje w chwili ataku.

Co warto wynieść:
Combat Medic's Light Tank Armor – zrzucają go Neutralizers
HUD Upgrade – zrzuca go tylko TIM
Costumized Desert Reet, super pistolet – zrzuca go Lab Director
Gamma Ejector (broń dla fixera) – zrzucają go Bodyguardy
Instruction Disk: Grid Armor MKI i MKII (bardzo drogi armor dla fixera) – zrzucaja go bardzo rzadko moby, trzeba mieć dużo szczęścia.


Step of Madness: dla graczy 1-80 (zalecany 50+)
(lokacja: Omni Forest)
Detale po angielsku znajdują się TUTAJ

Bardzo trudny dungeon ze sporą ilością przeciwników, którzy maja tysiące HP, a do tego potrafią utrudniać życie zwalniając twoje ataki, oślepiając cię lub odbierając umiejętności. Nie rozpatrywałbym tego miejsca jako fajne do XP, ale za to loot jest bardzo przyjemny. Na samym końcu znajduje się boss Neleb i to on zrzuca ciekawostki warte uwagi: pamiętaj jednak, że tutaj przyda się pomoc postaci 200+ żeby pozyskać wszystko w sensownym tempie, dlatego odradzam wycieczkę do tego lochu o odłożenie jest gdy zdobędziesz doświadczenie w grze.

Na niskich levelach warto zebrać Neleb’s Battle Rod (melee weap dla doca, enfa, tradera) i płaszcz Neleba


Notatka: są jeszcze inne miejsca dla wyższych graczy, ale na początek znajomość tych Ci w pełni wystarczy: po więcej informacji odsyłam TUTAJ.


Ostatnio edytowano Śr mar 13, 2013 4:49 pm przez Patroller, łącznie edytowano 6 razy

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Wt mar 12, 2013 2:59 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 709
Lokalizacja: Opole
6 Rozwój postaci (IP, AR, Armor, Bronie, Implanty)

Teraz przejdziemy do najważniejszej i najlepszej części Anarchy-Online związanej z rozwojem postaci. Uprzedzę, że temat jedynie nakreślę ponieważ zawarcie wszystkiego co możliwe wymagałoby napisania kilku książek, a i tak nie wyczerpałbym zagadnienia.

Gdy zdobędziesz nowy poziom (level), otrzymujesz określoną ilość IP (Improvement Points), które możesz przeznaczyć na rozwój umiejętności postaci (skill), co z kolei pozwoli na włożenie lepszej zbroi, używanie potężniejszych broni, mocniejszych nanoprogramów czy wkładanie implantów. Ile otrzymasz IP jest zależne tylko i wyłącznie od twojego Title Level, czyli tytułu profesji, a jest ich sześć i otrzymujesz je kolejno na poziomach: 1, 15, 50, 100, 150 i 200.

Zależnie od Title Level, masz do dyspozycji z każdym zdobytym poziomem taką ilość IP:

TL1 – 4000
TL2 – 10000
TL3 – 20000
TL4 – 40000
TL5 – 80000
TL6 – 160000

Na samym początku ilość otrzymywanego IP przy każdym nowym levelu wystarczy ci na zwiększenie skilli, ale im bardziej będziesz rozwijać owe skille, tym droższe się one stają, a tym samym ilość IP będzie nie wystarczająca, dlatego warto się zastanowić co i dlaczego rozwijać...

Rozwój postaci to także zbroje (armor), bronie (weapons) ale przede wszystkim implanty i nanoprogramy (omówione w osobnym wątku).

6.1. Umiejętności (skill)

Wciskając klawisz U otwierasz okno rozwoju postaci. Każda rasa posiada różne umiejętności bazowe, tak samo jak każda profesja. Różnią się one kolorami: zielone kosztują najmniej IP, ciemnoniebieskie są najdroższe. To ważna informacja, gdyż koszt rozwoju ciemnoniebieskich skilli wzrasta w zastraszającym tempie. Adekwatnie do koloru, koszt skilla informuje o jego przydatności dla danej profesji (i w mniejszym stopniu dla rasy – dotyczy tylko skillów z zakładki Abilities).

Okno umiejętności (skill window)
Obrazek

PAMIETAJ:
Możesz dodawać 5 punktów na level dla zielonego skilla (czyli dedykowanego twojej postaci) i tylko 3 do niezgodnego z profesją/rasą!

6.1.1 Abilities:

Skille podstawowe dla każdej postaci definiują możliwości włożenia zbroi oraz implantów. Odpowiadają one także pośrednio za wszystkie pozostałe skille, w tym za umiejętności broni. Odbywa się to tak, że każdy inny skill (nie z abilities) składa się częściowo z umiejętności podstawowych. Przykład: skill Computer literacy bazuje w 100% na Inteligencji, i każde 10 punktów inteligencji dodaje 2.5 punktu Comp. Literacy. Słowem: 25% umiejętności podstawowych (strenght, agility) wpływa w jakimś stopniu na inne skille.

Aby dowiedzieć się, jakie skille zależą od skillów bazowych otwórz okno statystyk (klawisz U) i z zakładki „i” wybierz Detailed View. Następnie zaznaczając wybrany skill otrzymasz w dolnej części okna informacje pod tytułem: Dependancies (zależne od).

Główną zależnością skillów bazowych jest rasa:
Atrox: mocna Wytrzymałość oraz Siła, słaba Inteligencja oraz Zwinność
Opifex: mocna Zwinność i Czucie / słaba Wytrzymałość
Nanomag: mocna Inteligencja i Psychika / słaba Wytrzymałość i Siła
Solitius: wszystkie umiejętności przeciętne.

Stamina = wytrzymałość
Strenght = siła
Agility = zwinność
Sense = czucie
Inteligence = inteligencja
Psychic = psychika

Jak już wiesz, skille preferowane przez rasę są tanie w kosztach IP, zaś te niezgodne z nią są bardzo drogie. Co więcej, ilość którą możesz dodać do skilla przy każdym levelu jest różna, dlatego im dalej będziesz się rozwijać, tym większe różnice będą widoczne w poszczególnych dziedzinach. Przykład: Atrox rozwijający inteligencję na maksimum możliwości będzie miał znacznie słabsze umiejętności w nanoskillach niż Nanomag rozwijający ją maksymalnie, ponieważ nanoskille są domeną mądrych ras. I odwrotnie, Nanomag na poziomie 100 będzie miał mniej HP niż Atrox, mimo że obydwie rasy będą rozwijać swoje zdolności w ten sam sposób.

UWAGA:
Polecam rozwijać wszystkie skille na maksimum z każdym nowym poziomem, gdyż każda profesja ma odpowiednie dla siebie armory, korzystające z zielonych skilli. Dodatkowo skille Abilities pozwolą na wkładanie dobrych implantów!

6.1.2 Umiejętności ważne dla profesji.

Każda profesja posiada zasób umiejętności dedykowanych, które rozwija się taniej (zielone skille, jasnozielone skille) i szybciej, a służą one do używania całej gamy narzędzi, począwszy na broniach przez zbroje a na nanoprogramach skończywszy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie należy rozwijać równomiernie albo pomijać te niededykowane.

6.1.2.1 Umiejętności związane z bronią:

Melee (broń biała)
Jeśli grasz postacią używającą broni białej (Adventurer, Martial Artist, Enforcer, Keeper, Shade) skupiasz się tylko na tej zakładce. Ponieważ możesz używać zazwyczaj tylko jednego typu broni, musisz wybrać jedną z nich i rozwijać dany typ pomijając pozostałe. Wyjątkiem jest skill 1hb oraz 1he, które możesz nosić w obu rękach, tworząc tak zwane combo.

Przykład: adventurer najlepiej wykorzystuje broń 1he (1 hand edged), więc inwestuj tylko w ten skill jezli chcesz być melee (bo adventurer może być też ranged i wykorzystywać pistolety, ale nie możesz używać broni melee w jednej ręce i broni ranged w drugiej!)

Specjały broni Melee:
Ponieważ nie wiesz za bardzo, jakie bronie spotkasz na swej drodze, warto zawsze rozwijać skille: Fast Attack i Brawl oraz Multi Melee.

Nigdy nie rozwijaj skillów Parry i Riposte: są one wyłączone z gry, a jeśli spotkasz broń z takim skillem, najlepiej ją pominąć i szukać czegoś innego, ponieważ pakowanie IP w te skille jest zwykła ich stratą.

Bronie Ranged:

Bronie dystansowe są domeną większości profesji a każda z nich ma swoje priorytetowe skille, dlatego skupiasz się na rozwoju jednego skilla dla broni i dwóch dla specjałów.

To temat rzeka, ale stworzyłem taką tabelkę, kto co powinien rozwijać z tego działu:

Adventurer:
(masz wybór)
Melee: 1he / Fast Attack / Brawl / Multi Melee
Ranged: Pistol / Burst / Fling Shot / Multi Ranged
Buraucrat:
Ranged: Pistol / Fling Shot / Multi Ranged
Engineer:
Ranged: Pistol / Fling Shot
Agent:
Ranged: Rifle / Aimed Shot
Doctor:
Ranged: Pistol / Fling Shot / Multi Ranged
Meta-Physicist:
Melee: 1hb / Fast attack / Multi Melee
Enforcer:
(tu jest duży wybór melee)
Melee: 2he / 1he / 2hb /1hb / Fast attack / Brawl /
Fixer:
Ranged: SMG / Burst / Multi Ranged
Soldier:
Ranged: Assault Rifle / Burst / Fling Shot / Full auto / Ranged Energy
Nanotechnik:
Ranged: Pistol / Multi Melee / Fling shot
Trader:
Ranged: Shotgun / Fling Shot
Martial Arist:
Melee: Martial Arts
Ranged: Bow

(i) Bronie, które możesz zawsze nosić podwójnie: 1he, 1hb i Pistol
(ii) bronie, które niekiedy można nosić podwójnie: SMG, Shotgun

6.1.2.2 Umiejętności Nano & Aiding

W tej zakładce znajdziesz najważniejsze umiejętności związane z używaniem nanoprogramów oraz medykamentów i apteczek. Ponieważ każda profesja posiada inny zasób nanoprogramów i umiejętności wymaganych do ich uzywania, a także zapotrzebowania, polecam odwiedzić te miejsce w celu zapoznania się, jakie skille są potrzebne, gdyż niektóre są całkowicie bezużyteczne. Nie mniej, na początku dodawaj do każdego skilla na maks aż osiągniesz poziom 75 punktów, co pozwoli na używanie nanoprogramów z serii Composite.

Skill treatment:
Odpowiada za możliwość używania apteczek regenerujących, których używasz gdy nie jesteś w walce i pozwala na wkładanie implantów: im wyższy skill, tym większy ql implantów włozysz. Zawsze rozwijaj maksymalnie, bez względu na rasę czy profesję!

Skill First Aid:
Odpowiada tylko i wyłącznie za apteczki pierwszej pomocy (Health and Nano Stim), których używasz podczas walki oraz Free Movement (stimy skracające wrogie nanoprogramy rzucone na ciebie, ograniczające ruch lub go uniemożliwiające). Ten skill rozwijaj według potrzeb, a o potrzebach tych dowiesz się odwiedzając Basic Store i zaglądając do budki Medical, w której stimy się znajdują. Różnioca pomiędzy kolejnymi QL lvl stimów wynosi po 80-100 skill First Aid, więc nie warto dodawać, jeśli nie masz pewności czy zdołasz użyć wyższy level w najbliższym czasie. Warto jednak ten skill rozwijać maksymalnie do poziomu 25-30.

6.1.2.3 Pozostałe ważne umiejętności:

Computer Literacy: skill ten potrzebny jest do używania pasów Belt Component Platform mieszczących pamięci NCU oraz samych pamięci. Jest także potrzebny do korzystania z sieci GRID, a jego rozwój obniża koszty w terminalach w sklepach. Na początku rozwijaj go maksymalnie aż osiągniesz poziom 255-260

Omijanie ciosów (Evade close combat, Dodge Ranged, Duck Explosions):
Są to skille potrzebne tylko i wyłącznie do walki, a ich rozwój poprzez dodawanie IP zmniejsza ryzyko trafenia twojej postaci przez przeciwnika. Im więcej masz dodanych tych skilli, tym mniej ciosów zbierzesz. Pamiętaj jednak, że większość profesji nie jest przystosowanych do omijania ciosów, dlatego koszta związane z tymi skillami są bardzo wysokie. Warto je rozwijać na początku do levela 20, potem trzeba się nad tym zastanowić.

(i) Moby klasy zwierzęcej (jaszczurki, raty, pchły, pająki) wykorztystują atak Explosive, czyli aby omijach ich ciosy musisz rozwijać ten skill. Pamiętaj jednak że ten skill jest najmniej przydatny w walce z NPC.

NanoResist: Skill odpowiada za odporność na ataki przeciwnika na twoje NCU. Zwiększając ten skill uodporniasz swoją postać na programy niszczące twoje DNA, zwalniające ruch, unieruchmomiające i inne. Musisz pamiętać, że niektóre profesje są bardzo słabe w tej umiejętności a rozwój tego skilla jest drogi i nie przynosi pożądanych rezultatów (Adventurer, Soldier, Agent, Engineer nie są w tym najlepsi).

Ranged/Melee initial: Każda broń posiada statystykę Attack Time oraz Recharge Time, określające w sekundach ile czasu mierzysz bronią i ile czasu po wystrzale/ataku jesteś gotowy to kolejnego ciosu/strzału. Im więcej skilla Ranged Initial (Inicjatywa Dystansowa) oraz Melee Initial (Inicjatywa w zwarciu) masz, tym szybciej atakujesz cel. Każde 800 punktów tego skilla odejmuje po 1 sekundzie do ataku/mierzenia.

Body Development:

Ten skill decyduje o twoim HP, ale ostrożnie z jego powiększaniem, ponieważ niektóre profesje mają go ciemnoniebieskiego koloru i kosztuje bardzo dużo dając znikomą efektywność. Głównym współczynnikiem tego ile Body Dev da twojej postaci HP jest Rasa i przypisany dla niej mnożnik:

Dla Atroxa: 1 punkt Body Dev dodaje 4 punkty HP
Dla Nanomaga: 1 punkt Body Dev dodaje 2 punkty HP
Dla Solitusa/Opifexa: 1 punkt Body Dev dodaje 3 Punkty HP.

Do tego dochodzi mieszanka związana z profesją: Enforcer, Soldier, Keeper, Adventurer, powinni zawsze maksować BD, pozostałe profesje tylko z początku, gdy koszt jest w miarę przyzwoity.

Nano Initial

Decyduje o tym jak szybko będziesz uruchamiać swoje NanoProgramy. Skill ten jest esencją następujących profesji i należy go utrzymywać na wysokim poziomie: Nanotechnik, Doktor, Biurokrata. Pozostałe profesje, zwłaszcza Soldier, mogą go pomijać po przekroczeniu 100 punktów. Należy pamiętać, że Adventurer oraz Trader jako support class, może leczyć a wówczas warto ten skill podnosić.

Breaking & Entry

Jeśli chcesz otwierać skrzynki na misjach (możesz w nich znaleźć naprawdę cenne przedmioty!) ten skill ci się do używania Lock Pick (wytrych), aby się do nich włamywać. Nie musisz mieć dużo skilla: Wzór wygląda tak (ql misji x 4)= Potrzebny skill do bezproblemowego otwarcia skrzynek. Na początku ta umiejętność może być zwiększana do 150-200 i powinna wystarczyć. W praktyce zawsze warto posiadać umiejętność otwierania skrzyń.

Te skille pomijaj:

Parry i Riposte: są wyłączone z gry i poza niektórymi broniami, nic ich nie wymaga.
Adventuring: skill jest wyłączony z gry i zaledwie parę rzeczy wymagają go, głównie plecaki i kilka płaszczy.
Swimming: przydatny tylko do pływania, ale pływanie to ułamek twoich podróży.
Dimach: tylko i wyłącznie dla Enforcerów, Martial Artistów, Shadów i Keeperów (melee)


6.1.2.4 Podswumowanie

Jeśli chodzi o broń, wybierasz na długi czas to, czego będziesz używać i ten skill rozwijasz. Ważne skille dla twojej profesji rozwijasz cały czas, zaś te warte uwagi do pewnego poziomu (Comp. Liter., na przykład).
(i) Aby dodać maksymalną dostępną ilość IP do danego skilla, na przykład po dłuższym levelowaniu podczas którego nie rozwijałeś umiejętności zajęty zabijaniem, możesz użyć shift+LKM na znaczku „+”.

Pamiętaj o tym, że w każdej chwili możesz...

6.1.2.5 Resetowanie umiejętności:

UWAGA: W grze dla każdej postaci jest ograniczona ilosc dostepnych punktów resetu (IPR) przyznawana wraz z każdym nowym TitleLevel. Każda postać ma do dyspozycji także FIPR, czyli pełny reset wszystkich skilli na raz (Full Improvement Points Reset).

Gdy zdarzy się, że dodasz IP w złą zakładkę i zapiszesz te zmiany albo postanowisz zmienić broń i odzyskać doświadczenie z poprzedniej inwestycji, możesz zresetować wybrany skill.
Aby tego dokonać musisz zdjąć z postaci wszystkie przedmioty z każdej zakładki: Weapon, Wear, Implants oraz Social, czyli musisz być całkowicie rozebrany.

(i) Nie można skasować skilli Abilities przy użyciu punktów IPR
(ii) Opcja FIPR kasuje wszystkie skille do zera (w tym abilities)
(iii) Możesz ułatwić sobie pracę nad postacią zbierając buffy (NanoProgramy) od innych profesji, zwiększające Staminę, Agility Treatment czy CL, aby po rozebraniu postaci łatwiej było ją ubrać.


6.2 Attack Rating (AR)

Tajemnicza nazwa w oknie Stats (patrz: 3.1.8) to skrót od wartości ataku, definiowanego przez dwa czynniki: Skill jaki używa twoja broń oraz dodatków płynących z nanoprogramów, zbroi, implantów i przyrządów (dodających Add All Offensive, czyli AAO, ale o tym za chwilę).
Obrazek

Każdy przeciwnik w jakiego przyjdzie ci strzelać posiada określoną wartość defensywną (def) w postaci evasion skills (evady), czyli umiejętność omijania strzałów. Im wyższy poziom przeciwnika (level), tym większy skill w omijaniu ciosów. Aby trafić takiego przeciwnika, musisz posiadać co najmniej zbliżoną wartość AR w stosunku do jego evadów.

Wzór na evady przeciwnika jest taki: (LVL przeciwnika x 5), czyli przeciwnik na poziomie 25 będzie posiadać 125 evadów/dodge ranged/duck exp. To jest przybliżone wyliczenie, gdyż w zależności od klasy przeciwnika (człowiek ma inny mnożnik niż roboty, itd.) te wartości wahają się.

Wiedząc, że twój przeciwnika ma poziom 50ty, wiesz także że w przybliżeniu posiada około 250 evadów, więc aby go trafić skutecznie (co najmniej w stosunku 50/50) powineneś mieć AR (attack Rating) na poziomie 250 lub więcej.

Attack rating bierze się w pierwszej kolejności ze skilla, jaki używa broń którą nosisz: jeśli masz na wyposażeniu Pistolet, używający skilla Attack Skill: Pistol 100% (patrz: statystyki na broni), to przy skillu 254 (patrz: statystyki twojej postaci, Ranged Weapons) twój AR będzie wynosić 254.

Attack Rating wpływa na ilość zadawanych za pomocą broni obrażeń i decyduje o tym jak często będziesz trafiać w przeciwnika, dlatego warto dbać aby był zawsze możliwie jak najwyższy.

(i) Każde 100 punktów AR zwiększa obrażania twojej broni o 10 damage points (tak w przybliżeniu, gdyż wzór na to jest bardzo skomplikowany i zależy od kilkunastu czynników).

6.2.1 Zwiększanie AR

Wpływ na twój AR ma przede wszystkim rodzaj broni, którą używasz: Jeśli jest to pistolet, inwestujesz jak najwięcej IP w Pistol Skill. Jeśli twoja profesja posiada nanoprogramy do tej umiejętności (Adventurer, Soldier, Buraucrat, Engineer na późniejszych levelach) używaj ich przed walką. Inwestuj także w implanty zwiększające ten skill.

Współczynnik AR zwiększa także statystyka dodatkowa, nazywana AAO (od Add All Offensivenes), której nie możesz co prawda podejrzeć jako jednej cyferki, za to znajduje się ona na przedmiotach. Głównie dodają ją implanty z clustrami JOBE (dla Title Level 4+) oraz dostępny, gdy zbierzesz 1000 tokenów, Token Board (pagony dla frakcji Clan i Omni). Niektóre naramienniki (np. ten z lokacji startowej ICC Island) także dodają skill AAO.


6.3 Armor (AC)

Armor, czyli zbroja, podnosi wartość AC. O ile same cyferki nic ci nie powiedzą, to ten zapis wszystko wyjaśni: 1000 punktów AC zmniejsza obrażenia na twojej postaci o 100.
Przykład: Masz 1000 AC, przeciwnik bije cię za 1000 ale gdy masz 10000 AC ten sam przeciwnik bije cię za 100 (lub minimalny damage posiadanej broni – to dosyć skomplikowane, ale mniej więcej tak to wygląda.

Każda zbroja posiada 7 rodzajów AC: Projectile, Poison, Chemical, Cold, Radiation, Energy, Fire, a to dlatego że przeciwnicy na twojej drodze posługują się różnymi typami obrażeń. Większość zbroi na Rubi-Ka posiada tak zwane dziury (AC holes), sprawiające że dany rodzaj armoru jest mniej odporny na pewien typ damage, przez to będziesz bardziej obrywać.

6.3.1 Pozyskiwanie zbroi.

Pancerz stanowi twoją obronę pasywną i powinieneś zawsze utrzymywać go w jak najwyższym poziomie adekwatnie do twojego levela (albo i lepszym), a pozyskujesz go na kilka sposobów:

Zdobywasz z mobów: zabijając przeciwników masz szansę zlootować (zabrać ciała) armor ale to jaki pozyskasz jest loterią, i nie jest to najlepszy sposób wyposażania postaci.

Kupjesz: w każdym sklepie Basic Store, Advenced Store oraz Superior Store możesz zajrzeć do budek z Armor i wybrać odpowiedni dla siebie, co pozwoli zakupić pancerz zgodny z umiejętnościami Abilities odpowiednimi dla twojej Rasy/Profesji.

Zamówić stworzenie/zrobić samemu: W Anarchy-Online jest kilka ciekawych zbroi, które możesz zrobić dla siebie, a oto przykłady:

Carbonum Armor wykonujesz go z płytek Carbonum Plates wg tej instrukcji lub prosisz o zrobienie kogoś znajomego.

Junkmetal Armor: wykonujesz go z Robot Junk (części zdobywasz na polowaniu lub na misjach z ciał robotów wszelkiej maści: Technoscavenger, Mechdog, Slayedroid, Warbot, Buzzsaw, T600 i tego typu).

CAS Armor: Świetny armor dla melee class, tworzony z części Notum Fragment oraz Enriched Notum Nugget

Apocalypse Armor: tworzysz go przy pomocy części Leather Armora oraz Clanalizera (item do znalezienia na misji – jedna sztuka wystarcza na jedną część).

(i) Zbroję powinieneś zakładać adekwatnie do twoich zdolności Abilities: Jeśli twoja Siła oraz Stamina są zielone, szukaj zbroi wymagającej tych statystyk.
(ii) Jeśli posiadasz wystarczającą ilość NCU, poproś o buffy (nanoprogramy) zwiększające twoje abilities, aby założyć możliwie jak najwyższy QL zbroi, lub gdy brakuje ci kilkunastu punktów do jej włożenia:
Oto lista buffów pomocnych w tym przedsięwzięciu. Możesz podnieść swoje skille tymczasowo o następującą ilość punktów:
Agility o 25 – buff od Agenta (Felince Grace) 17 NCU
Sense o 15 – buff od agenta (Enhanced Senses) 9 NCU
Stamina i Strenght o 27 – buff od enforcera (Essence of Behemoth) 49 NCU
Stamina i Strenght o 20 punktów (Iron Circle, wymaga bycia w drużynie w chwili wykonania nanoprogramu aby uzyskać go w swoim NCU) 26 NCU
Wszystkie Abilities po 12 punktów dodaje nanoprogram Composite Abilities Boost.

UWAGA: wszystkie programy z linii Essance dodające Staminę i Strenght występują w niższych wersjach, dodając mniej skilli ale też wymagają mniej NCU.


6.4 Implanty

Implanty stanowią rozszerzenie twojej postaci poprzez dodanie na stałe określonych skillów. Każdy implant może zawierać trzy dedykowane augmentacje typu; Shiny, Bright i Faded.
Shiny stanowi maksymalne rozszerzenie, natomiast Bright dodaje 66% tego do dodaje Shiny a Faded zaledwie 33%.

Ponieważ możesz mieć maksymalnie 3 rozszerzenia zainstalowane w 3 różnych implantach z każdego skilla, łącznie możesz podbić swoje statystyki nawet o 210 punktów dla implantów ql 200!

Każda augmentacja może być zainstalowana tylko w jednym miejscu, np Pistol Cluster zwiększający Pistol skill pasuje mieści się w tych implantach: Eye (faded), Right Wrist (shiny) oraz right hand (Bright). TUTAJ zobaczysz tabelę pokazującą możliwości tworzenia implantów.

Na początku warto kupować implanty z Basic Store znajdujące się w pokoju Implants dedykowane dla twojej profesji

Tak wyglądają implanty w slocie Implants:
Obrazek

6.4.1 Instalowanie implantów

W celu zainstalowania w ciele implantu należy aktywować klinikę (Clinic) znajdującą się w każdym sklepie w głównym holu. Klinika rozszerza twoje umiejętności Treatment o 100 punktów, dzięki czemu możesz wkładać implanty wyższego QL.

Klinika jest dostępna w każdym sklepie (Shop):
Obrazek

Każdy implant wymaga jeden skill abilities do zainstalowania oraz treatment, z tym że ten ostatni często przekracza umiejętność twojej postaci, dlatego warto poprosić kogoś o Med Suit (zestaw 6 części, bez nakrycia głowy i pleców) dodający aż 74 punkty Treatment oraz buff od Doktora Superior First Aid dodający 80 punktów treatment.

Jak już wiesz, każdy skill może znaleźć się w danym implancie, stąd też w głowie można zainstalować Shiny Cluster dla Treatment i zbudować Implant dla głowy wzbogacający Treatment. Po połączeniu nanoprogramu od Doctora, zestawu Med Suit oraz implanta w głowie i skillem dodawanym przez Klinikę twój treatment stkill powiększy się aż o 280 punktów!

:arrow: Na początku będziesz mieć nadwyżkę skilla Treatment jesli będziesz stosować powyższe wskazówki do podciągania go, jednak w późniejszym etapie gry pozwoli ci to na instalowanie naprawdę wysokich implantów.

6.4.2 Budowanie implantów

Jeśli tego zapragniesz, możesz budować własne implanty wedle życzenia (używając tego narzędzia pomocnego podczas projektowania implantów). Będziesz potrzebować do tego skill NanoPrograming odpowiadający czterokrotności poziomu implanta który budujesz (ql 200 imp wymaga 800 skilla NanoPrograming – tak w przybliżeniu) dla rozszerzeń Shiny i odpowiednio 20 i 40 procent mniej dla Bright i Faded.

Wszystkie potrzebne do budowania implanta części znajdziesz w każdym sklepie Basic, Advanced i Superior – zależy jaki ql cię interesuje.

W budce Implants kupujesz implant podstawowy (czysty), a następnie, korzystając ze wskazanego narzędzia, wybierasz jakie rozszerzenia chcesz zainstalować. Kupisz je w każdym sklepie w sekcji Trade, w trzech ostatnich budkach na parterze, po prawej stronie.
Augmentację wkładasz do implanta podnosząc ją z inwentarza LKM i nakładając na czysty implant przyciskaj PKM

UWAGA: Rozszerzenia powinny być bardzo zbliżone ql lvl w stosunku do implanta lub wyższe. Przykład: Jeśli budujesz leg implant ql 50 to rozszerzenie nie powinno być niższe niż 12% tej ql, a najlepiej jak będzie nieco wyższe!


6.5 Bronie


W grze znajdziesz setki broni: spotkasz je na misjach, w sklepach, w skrzyniach i jako nagrody za zadania, jednakże większa ich część nie nadaje się do używania w żadnym przypadku, a już na pewno do walki. Jest pewna pula broni dystansowej i białej warta uwagi, a kilka z nich tutaj opiszę.

Przede wszystkim trzeba ci wiedzieć że każda broń występuje w różnym QL począwszy od 1 do 200 (są nieliczne wyjątki od tej reguły), dlatego wyposażając swoją postać w wybrany model miej na uwadze, że wraz z jej rozwojem będziesz mógł wymienić posiadaną broń na lepszy model

Zasada jest jedna: im wyższy QL broni, tym większe obrażenia ona zadaje (patrz także: 6.2)i lepiej walczysz.
Statystyki broni prezentują się następująco:
Obrazek

Pośród wiele cyferek kilka z nich jest bardzo ważne:

Damage: 1-65 (40)
Przy każdym strzale robisz obrażenia z zakresu 1-65 na przeciwniku. Cyferka w nawiasie jest bonusem stałym do maksymalnego obrażenia podczas strzału krytycznego (Critical hit!). W tym przypadku strzał krytyczny będzie wynosić 105 damage.
Requirements: określa wymagania broni aby ją założyć. Jeśli spełnisz je, możesz jej użyć.
Attack Speed: Decyduje z jaką prędkością będziesz mierzyć i zanim będziesz gotowy do strzału.
Recharge speed: odpowiada za tzw recoil, czyli kop broni po którym wraca ona do normalnej pozycji.
:arrow: Te statystyki sumują się, dając pełny obraz prędkości, z jaką będziesz strzelać!
Range: Z jakiej odległości będziesz mógł zadać cios/strzelić.
Max benefficial skill (MBS): określa jaki AR maksymalny potrzebujesz aby odzyskać najwyższy możliwy damage per minute (DPM). Jeśli twój AR jest większy niż MBS broni, jej obrażenia już się nie zwiększają.
Damage type: informuje o rodzaju obrażeń.

:arrow: Obrażenia zadawane przez broń można zwiększyć wkładając na siebie różne armory oraz pierścionki lub inne przedmioty dodające określony typ damage (np. energy).
:arrow: Nie każda broń z bardzo dużym zakresem damage jest dobra. Liczy się jak dużo strzałów/ciosów zadasz w ciągu minuty, czasem szybsza broń jest po prostu lepsza.
:arrow: Im wyższy damage minimalny broni (np: 50-120, gdzie 50 to damage min.) tym lepiej, ponieważ unikniejsz obrażeń o bardzo niskich wartościach.

6.5.1 Skąd pozyskać bronie.

Większość dobrych broni, tych wartych noszenia pozyskuje się z trzech źródeł: Jako nagroda z misji, loot z Dyna Bossów lub bossów na misji oraz z dungeonów. Praktycznie każda profesja posiada po kilka linii broni dedykowanej tylko dla niej oraz wsparcie w postaci broni uniwersalnych pozbawionych ograniczeń.

6.5.2 Jakie bronie dla kogo?

Praktycznie każda postać ranged może używać bardzo tanich i wydajnych pistoletów wymagających Ranged Energy i SMG skill, typu Sleekmaster Clasic. Nawet do 25 levela twojej postaci skille te nie są drogie, łatwo je zaimplantować a bronie możesz kupić w każdym Basic Store.

Tutaj przedstawię listę przykładowych broni odpowiednich dla każdej profesji:


Adventurer:

Melee:
Sol Fire Executioner – miecz typu 1he dostępne z specjalnego sklepu Trader Shop lub jako nagroda.
Phase blade – broń 1he do zdobycia z Temple of Three winds.
Chiroptera – sztylet 1he dla wyższych leveli, można go znaleźć w Crypt of Home. Niesamowity damage i do tego atak SA!

Ranged:
BBI Faithfull – świetny pistolet z dostępny w Trader Shopie.
MTI Grey – wolny, acz mocny pistolet do znalezienia na Dynkach.
Customized Desert Reet – uniwersalny pistolet, do zdobycia w dungeonie Foremans
Bronto Anesthetic Pistol – Do zdobycia z dynek, bardzo wolny ale potężny.
Seria OT Liza, Suzy ect. – szybkie pistolety z dobrym damage.

Agent:
Tylko Ranged:
Seria Yatamuchy X-3 – mocne karabiny snajperskie o uniwersalnym zastosowaniu, do zdobycia jako nagroda z misji lub loot z bossów na misji.
Seria Caterwaul – dedykowana dla agenta zabójczych broni. Do zdobycia z dyna bosów.
Barret R-06 AM Sniper - bardzo trudna do dostania broń dla postaci niskiego levela (15-50), do zdobycia z Dyna bossów.
Longshot – broń dla postaci lvl 150+. Świetny karabin z ogromną ilością obrażeń.


Biurokrata / Doctor / Engineer
Bronto Anesthetic Pistol – Do zdobycia z dynek, bardzo wolny ale potężny.
Customized Desert Reet – uniwersalny pistolet, do zdobycia w dungeonie Foremans
MTI Rebel Match Pistol – przeciętny pistolet, ale może się przydać na początku. Do nabycia w sklepach.

Enforcer
Tylko melee:
Stygian Desolator – miecz 2he z świątyni Temple of Three Winds, zrzuca go główny boss Aztur
Chiroptera – sztylet 1he dla wyższych leveli, można go znaleźć w Crypt of Home.
Howlet – pałka dla wyższych leveli z Crypt of Home. Doskonały damage i szybkość!
Phase Blade – broń 1he do zdobycia z Temple of Three winds.
Improved Tango Dirk – sztyolety Piercing z doskonałym damage i niesamowicie szybki. Dirki może kupić trader w swoim sklepie, a usprawnić je (do wersji Improved) trader lub engineer posiadający PPPE (takie ustrojstwo ważne).
Howling Skull i pochodne – pałki 1hb do zdobycia z Temple of Three Winds.
Cuspodial Corpse Cutter – kosa 2he z dyna bossów, bardzo dobra w damage i ma ciekawe modifiery.
Support Beam – broń 2hb do nabycia w sklepach i do zdobycia w Subway.

Metafizyk:

Większość broni metfizyka pochodzi z specjalistycznych nanrogramów, jednak niektóre można zdobyć w Temple of Three Winds Crypt of Home.
Howling Skull i pochodne – pałki 1hb
Howlet – pałka dla wyższych leveli. Doskonały damage i szybkość!
Neleb’s Nightmare Battle Rod – dla niskich leveli, pałka 2hb z Step of Madness. Trzeba ją ulepszyć za pomocą Nightmare Eather z tegoż dungeonu.

Trader:
Pump Master i Pump Trainee – bardzo droga broń typu shotgun dla niskich lveli, do zdobycia z dyna bossów z zakresu 38-50 level.
Seria Ithaca Ki – shotguny z Aimed Shotem, mają mały damage ale doskonały strzał krytyczny. DO nabycia w sklepach i jako nagroda z misji.
Seria Waltzing Queen – potężne shotguny z ogromnym strzałem krytycznym. Do nabycia w sklepach i jako nagroda z misji.
Stygian Desolator – miecz 2he z świątyni Temple of Three Winds, zrzuca go główny boss Aztur

:arrow: Trader może używać bardzo dużo ilości broni, a to za sprawą linii nanoprogramów Ransack i Deprive, które transferują duże ilości skilla do tradera, zwiększając tym samym możliwości.

Fixer:
Sleekmaster Classic – broń na skill Ranged Energy i SMG, doskonały damage i łatwa do kupienia w sklepach.
Gamma Ejector – broń na niski level (od 41) do zdobycia z Foremans.
Seria Manex Catastrophe – wolna, ale bardzo potężna broń słynąca z olbrzymiego bursta! Do zdobycia tylko z Dyna bossów!
Blackbird – broń na średni level, bardzo szybka z szybkim burstem i świetnym damage. Do zdobycia z Crypt of Home.
Seria Illicit Backup – dedykowana broń dla fixera ze świetnym damage i modifierami. Dostępne jako nagroda z misji.
:arrow: Fixer może hackować zamówienia przywożone na Rubi-Ka za pomocą specjalnych nanoprogramów i kraść bronie ze stacji orbitalnych, ale większość z nich jest mało użyteczna.

Soldier:
Żołnierz ma cały arsenał do wyboru, a najlepiej skupiać się na broniach posiadających kilka specjałów, pomijając Aimed Shot. Najlepszym jest Full Auto.
Seria Division 9 – świetny karabin szturmowy wykorzystujący skille Ranged Energy i Assault Rifle, posiada także ciekawe modifiery. Do zdobycia z dyna bossów i bosów na misjach.
BBI Gyro Gun – doskonała broń szturmowa z trybem Burst i Full Auto. Do zdobycia z Dyna bossów.
Heavy Suppressor – prawdziwy karabin szturmowy z trzema atakami specjalnymi gwarantujący piorunujący atak na starcie. Do kupienia w sklepach i jako nagroda z misji.
Hellfury Assault Cannon / Hellspinner Shock Cannon – specjalne karabiny dla leveli 41+ z świetnym damage minimalnym i atakujące dodatkowymi programami. Do zdobycia tylko z dungeonu Cyborg Baracks. Bronie te soldier może w późniejszym czasie ulepszać!
Sleekmaster Classic – tania i świetna w damage broń wykorzystująca skille Ranged Energy oraz SMG. Do kupienia w sklepach.
Seria IMI Tellus – karabiny szturmowe dedykowane dla żołnierzy, doo zdobycia z misji (ze skrzyń) w formie zamkniętych paczek, które należy hackować aby wyjąć broń.
Blackbird – broń na średni level, bardzo szybka z szybkim burstem i świetnym damage. Do zdobycia z Crypt of Home.

Martial Artist:
Do dyspozycji ma najlepsza broń w postaci pięści wzmacnianych specjalnymi nanoprogramami. Może także używać łuków:
Spahistic Bow – doskonały łuk z Aimed Shotem, szybki i spory damage. Do zdobycia na misjach ze skrzyń lub dyna bossów.
Shyuler Pup – dedykowany łuk dla niskich leveli ze stałym damage. Do zdobycia tylko z dyna bossów z zakresu 38-50.
Pow Bow – dobry łuk, choć wolny. Do kupienia w sklepach i jako nagroda z misji.

:arrow: Niektóre z powyższych broni są NoDrop, co oznacza że musisz się wybrać po nie osobiście i nie możesz ich kupić.
:arrow: Bronie opisane jako „do zdobycia z misji” możesz kupić od innych graczy.


Ostatnio edytowano So mar 16, 2013 2:16 pm przez Patroller, łącznie edytowano 14 razy

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Wt mar 12, 2013 4:51 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 709
Lokalizacja: Opole
7. Komunikacja z innymi graczami.

Nieodłączną częścią każdej gry MMORPG jest rozmowa z innymi graczami z tej samej organizacji, frakcji, w celach wspólnych wycieczek czy handlowych. Gracz ma do dyspozycji kilka zestawionych kanałów do prowadzenia rozmów oraz może wysyłać wiadomości prywatne. Aby wybrać kanał, na którym chcesz pisać, naciśnij PKM na oknie chatu i przejdź do wyboru: Select Chat Group, jak na obrazku poniżej.

Podstawowym kanałem jest Clan OOC , Omni OOC oraz Neut. OOC (OOC oznacza Out Of Character). Gdzie możesz zadawać pytania, szukać pomocy z nanoprogramami, grupy.
:arrow: Frakcje Clan i Omni mogą komunikować się tylko ze swoimi stronami, natomiast Neutralni mogą pisać do wszystkich trzech grup.
:arrow: Każdy kanał działa w określonej strefie i możesz nie widzieć wiadomości jeśli jesteś zbyt daleko od drugiej osoby (np. inne miasto), czyli chat ten nie działa globalnie. Możesz za to widzieć wiadomości od innych graczy przebywających w tej samej strefie.

Często używane skróty literowe na tym kanale to:
LFT (looking for team) – szukam drużyny
Bor grid – miejsce spotkania , Borealis przy wyjściu z sieci Grid
OAG – miejsce spotkania, Grid w Old Athen
OAH – miejsce spotkania, wzgórze w centrum Old Athen

Kanał shopping służy do kupowania i sprzedawania przedmiotów. Można się nim posługiwać w dogodny sposób podczas sprzedaży przenosząc przedmiot bezpośrednio do linijki, w której piszemy. Np: sprzedajesz Pistolet BBI Faithful 750 – wpisujesz w okno chatu WTS i przeciągasz tę broń z inwentarza wprost do linijki, w której wpisujesz text i naciskasz enter. Chat automatycznie stworzy referencje tego przedmiotu i inne osoby będą mogły ją oglądać bardzo uważnie.

Shopping Channel możesz używać od levelu 11, natomiast wraz z rozwojem postaci będziesz mieć dostępny dodatkowe kanały, Shopping 11-50, 50-100 oraz 100-200.

:arrow: Najczęściej używanym kanałem jest ten z przedziału 11-50

Często używane skróty literowe na tym kanale to:
WTS (Want to sell) – chcę sprzedać
WTB (Want to buy) - chcę kupić
WTH (Want to hire) – chcę wynająć
WTT (want to trade) – chcę wymienić (np. przedmiot X za Y)
PC (price check) – sprawdzam cenę (np. proszę o sprawdzenie ceny X)


Jeżeli jesteś członkiem organizacji jednej z frakcji masz do dyspozycji globalny kanał nazwany identycznie jak twoja organizacja. Możesz komunikować się z innymi osobami z tejże organizacji w dowolnym miejscu w grze. Aby pisać do tego kanału wybierz go z listy kanałów w wyborze: Talk to Channel>Nazwa Organizacji wciskając PKM na oknie chatu.
:arrow: Aby pisać do kanału organizacji bez konieczności wybierania pomiędzy np. oknem drużynowym a kanałem organizacji możesz używać komendy /o Jakiś tekst tutaj, gdzie /o przenosi tekst automatycznie do chatu organizacji.

Rozmowa z drużyną jest możliwa gdy jesteś członkiem drużyny. Komunikacja w tym kanale jest globalna, więc gdziekolwiek jesteś bądź twoi znajomi z drużyny zawsze widzicie swoje wiadomości.

:arrow: Aby pisać do tego kanału używając skrótu wpisujesz /t Jakiś tekst, gdzie /t przenosi twój text bezpośrednio do okna drużyny.


7.1 Komendy głosowe.

Komendy głosowe pozwalają na komunikowanie się z drużyną poprzez twoją postać za pomocą różnych spreparowanych haseł wypowiadanych przez twoją postać. Aby zobaczyć jakie teksty możesz mówić, wpisz komendę /help voices i przesłuchaj je. Komendy w formie makra możesz umieścić na pasku shortcut bar i używać podczas walki. To bardzo pomocne narzędzie niejednokrotnie ratujące z opresji ciebie i drużynę!

:arrow: Możesz zmieniać głos swoje postaci w opcjach (F10) w Sound>Voices

7.2 Rozmowa prywatna.

Jeśli chcesz pisać do kogoś prywatnie, używasz komendy /tell Jakiśnick text tutaj bądź uruchamiasz osobne okno poprzez wpisanie /tell Jakiśnick i wciskasz enter. W każdej chwili możesz otworzyć okno prywatnych wiadomości tą samą komendą i zobaczyć, o czym rozmawialiście wcześniej (okno przechowuje rozmowę do wylogowania!).

Z zakładki Friends (patrz: 3.1.6) możesz wybrać postać, do której chcesz pisać poprzez kliknięcie na jego nicku.

:arrow: Możesz zostawić wiadomość w skrzynce prywatnej gracza, jeśli ten jest offline. Wówczas otrzyma ją natychmiast po zalogowaniu.

:arrow: Jeżeli chcesz powtórzyć ostatnio wprowadzony text (przydatne na kanałach shopping) użyj skrótu po wciśnięciu enter w wybranym kanale: shift+strzałka w górę.

7.3 Komunikacja z polskimi organizacjami.

Jeżeli zaczynasz przygodę z Anarchy-Online i szukasz pomocy lub chcesz grać z Polakami, możesz dołączyć do kanału tej organizacji poprzez wpisanie komendy:

/tell ghbot !join – dołączysz do kanału organizacji Omni Gwardia Honorowa
/tell jabot !join – dołączysz do kanału organizacji Clan Jeźdzcy Apokalipsy
/tell piwko !join – dołączysz do kanału organizacji Clan Podróżnicy Rubi-Ka


Ostatnio edytowano Pn mar 18, 2013 12:44 pm przez Patroller, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Śr mar 13, 2013 4:46 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 709
Lokalizacja: Opole
8. Podróżowanie w grze

Nieodzownym elementem Anarchy-Online jest podróżowanie po Rubi-Ka, czy to na misje, czy polowanie, czy też w celach handlowych. Masz do wyboru kilka środków transportu, a ponieważ planeta jest bardzo rozległa, nie wszędzie dotrzesz na piechotę.

8.1 Transport globalny.

System Whom-Pah to teleporty przenoszące twoją postać na drugi koniec tunelu. Najczęściej są zgrupowane po 2-3 wejścia prowadzące do innych lokacji, których nazwy docelowe widnieją nad bramą wejściową. Aby korzystać z Whom-Pah nie jest potrzebny żaden skill ani opłata – po prostu wejdź w bramę aby przenieść się do innej lokacji zgodnej z nazwą.

Budynek Whom-Pah wygląda tak:
Obrazek

Wadą tego systemu jest konieczność rozeznania się w mapie (przyciskP”) i dokładne rozpoznanie jak układają się „ciągi” tunelowe sieci Whom-Pah, ponieważ nie znajdują się one we wszystkich miastach, i żeby przejść do innego miejsca czasem należy przejść przez 5 bram. Na przykład droga z Old Athens do Hope wygląda tak.

Old Athens > Tir > ICC > Newland > Newland Desert > Hope


Pamiętaj, że w każdej chwili na mapie głównej (klawisz “P”) po wciśnięciu ZOOM OUT możesz zobaczyć wszystkie dostępne połączenia systemu Whom-Pah, jesli używasz domyślnej mapy!

:arrow: Każdy Whom-Pah ma nazwę lokacji na tle tablicy, jej kolor informuje gracza o przynależności do frakcji miejsca docelowego:
Niebieskie tło oznacza frakcje Clan
Bladoniebieskie oznacza frakcję Neutral
Jasnoniebieskie oznacza frakcję Omni

:arrow: Postaci z frakcji Neutral mogą podróżować po miastach Clan i Omni bez ryzyka, natomiast Omni nie mogą wchodzić do miasta Clan i viceversa ponieważ zostaną zabici lub zaatakowani przez strażników miejskich!

Sieć GRID to nowoczesny system transportu kontynentalnego przenoszący gracza w pożądaną lokację bez konieczności odwiedzania innych miejsc (jak w przypadku Whom-Pach, który wymaga przejścia ciągu lokacji). Korzystanie z GRID wymaga skilla Com.Liter na poziomie 51 aby wejść do sieci, natomiast wyjścia do poszczególnych miast wymagają każde innego skila.

Wejście do sieci grid wygląda tak:
Obrazek

A tak wnętrze GRIDa:
Obrazek

Grid jest podzielony na trzy poziomy: wyjścia na parterze wymagają od 51 do 101 Comp. Liter skill, wyjścia na pierwszym piętrze od 121 do 241 CLa, a na drugim od 350 do 450 CLa.

:arrow: W przypadku, gdybyś utknął w GRIDZIE z powodu braku CL do wyjścia, możesz skorzystać z emergency exit znajdującego się na parterze, po środku GRIDa. Pojawisz się obok w bezpiecznym miejscu zależnie od tego do jakiej frakcji należysz.

8.2 Pojazdy latające i lewitujące.

Do dyspozycji gracza jest też kilka pojazdów lewitujących i latających w formie urządzeń używanych (wkładanych) w slot Hud1, które wymagają zależnie od funkcjonalności skilla Vehicle Ground lub Vehicle Air. Wszystkie pojazdy możesz zakupić w sklepach o nazwie Luxury Supplies z budki Vehicles.

The Mid: pojazd lewitujący zwiększający twoją prędkość poruszania się oraz zdolność chowania przed wrogami. Jest powolny, ale bardzo tani i mało wymagający. Najniższy dostępny QL 10 wymaga 21 skilla Veh. Ground.

Kodaik: Pojazd lewitujący zwiększający twoją prędkość o kilkanaście procent, nie jest najszybszy ale przy tej cenie przydatny podczas dalszych podróży. Najmniejszy QL dostępny to QL15, wymagający 81 Veh. Ground

Yalmaya X: Pojazd latający dający pełną swobodę ruchu i niesamowitą prędkość – dzięki tym artubutom dostaniesz się w każde miejsce bardzo łatwo. Niestety, Yalmaya do bardzo drogi biznes, a ceny zaczynają się od 5 milionów. Najniższy QL wymaga 81 skilla Veh Air.

8.3 Transport specjalny dla profesji.

Niektóre profesje dysponują specjalnymi nanoprogramami zwiększającymi mobilność, a są to:

Adventurer może wykonać nanoprogram Parrot zwiększający prędkość i dający możliwość latania oraz pełną swobodę ruchu.

Meta-Physicist posiada nanoprogram Quantum Wings umożliwający latanie swobodne

Fixer ma dostęp do własnej sieci GRID (Fixer GRID) po wykonaniu questa, którego nagrodą jest nanoprogram. Sieć Fixer GRID to bardzo duża ilość nowych połączeń!


Ostatnio edytowano So mar 16, 2013 2:19 pm przez Patroller, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Śr mar 13, 2013 4:58 pm 
Pr0 Farmer

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 1698
rezerwa się zrobila ^^ :P

Darnoy (!empty($user->lang['WROTE'])) ? $user->lang['WROTE'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', 'WROTE'))):
(!empty($user->lang['QUOTE'])) ? $user->lang['QUOTE'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', 'QUOTE'))):
Na dalekim końcu znajduje się wielki, bardzo niebezpieczny android nazywany TIM. Tim jest tak potężny, że cię zabije, więc zbierz najlepsza drużynę i zobacz, gdzie się zapisałeś bo reclaim już czeka.

Spodobało mi się hihi


sry :P

_________________
Token farmer :)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Śr mar 13, 2013 5:00 pm 
Doświadczony farmer


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 578
Czytasz w moich myślach Yild :)

_________________
Adv 220/30, Doc 220/30, Crat 220/30, MA 220/30, NT 220/30, NT 200/30, Fix 150/20,
Adv, Fix, MP, Doc, Trad 199-200 ( froob)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Pt mar 15, 2013 9:16 pm 
Doświadczony farmer

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 474
Lokalizacja: Opole\NL
fajny poradnik :) Tylko popraw screeny bo nie działa powiększenie

_________________
Wiking of South

"Freshman" Wiking" 220/30 enf - FiNiShEd ChAr :)
" Recquen" 220/30 crat
" Ravenger" 220/30doc
" Racquelli" 220/30 shade
" Racquela" 220/30 engi
"Novice " "Apollina" 110/12 fix - TwInK
"Rookie " " Vardrim" 150/11 nt - już nie twink, leci na 200
"Wilsware" 60/6 sold -TwInK
"Xavielli" 200/30 trad - BS 200
"Atenaida" 150/20 adv s10 TwInK
"Cankaya" 150/16 doc s10 TwInK
"Racquele" 200/30 crat - BS/S7
"Heanaton" 200/29 - BS/S7
"Niquitie" 200/27 - S7 HeaL
"Berbcore" 200/30 - agent BS
"Hikariyami" 42/4 - MA kiedys na 200
"Wiiking" 25/3 keeper kiedyś na 200
reszta małe....


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: So mar 16, 2013 2:36 pm 
Doświadczony farmer


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 578
Bardzo, bardzo mi sie podoba. Dzieki Pat :)

_________________
Adv 220/30, Doc 220/30, Crat 220/30, MA 220/30, NT 220/30, NT 200/30, Fix 150/20,
Adv, Fix, MP, Doc, Trad 199-200 ( froob)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: So mar 16, 2013 3:07 pm 
Farmer z taczkami

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 748
Lokalizacja: Mansfield, Nottinghamshire, UK
ja naprawde uwazam, ze on cos wie. i ukrywa przed nami. ewidentnie Pat spodziewa sie prawdziwego wysypu nowych graczy. on cos WIE, powiadam!!!! :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Wt mar 19, 2013 8:01 am 
NoLife

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 2635
Its a trap! (a nie poradnik :P)
GJ Pat!

_________________
220/22/67 Soldier equip pic


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Starter: Wprowadzenie do Anarchy-Online, poradnik.
PostNapisane: Pt kwi 05, 2013 8:15 am 
Pr0 Farmer

Avatar użytkownika


Dołączył(a): Pt paź 13, 2006 1:00 am
Posty: 1698
przyklejony 8)

_________________
Token farmer :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  


cron